Kolín – Živnostenský dům
Jakožto královské město je v Kolíně poměrně slušný počet historických památek, kterým dominuje katedrální kostel sv. Bartoloměje. Nicméně čas se v polabském městě nezastavil a zajímavé stavby zde vznikaly i v průběhu dalšího období. K těm relativně novým můžeme řadit tzv. Živnostenský dům v ulici Politických vězňů 93.
Již od pohledu na zdobnou fasádu přiláká pozornost kolemjdoucích a i letmo seznámený poutník dokáže přiřadit dům do nějakého meziválečného období výstavby. Dům postavený v l. 1922–23 podle projektu architekta Jindřicha Freiwalda je dá se říci reprezentativní ukázkou stylu, kterému se říká rondkubismus. Styl navazuje na kubistickou architekturu z období před 1. světovou válkou. Jestliže kubismus se vyznačoval hlavně přímými úsečkovými tvary ve zdobení fasád, tady přibyl kruh, či oblouk, tedy rondo.
Činžovní dům vystavěla firma Freiwald-Böhm, kde byl tedy architekt i společníkem.
Dům je vystaven na půdorysu L, zadní trakt budovy směřuje do ulice Na Hradbách a v podstatě zakončuje někdejší židovské ghetto. Delší rameno písmene L zakončují oválné arkýře, hlavnímu průčelí dominuje dvojice mohutných sloupů po stranách průjezdu, nad které navazuje ornamentálně zdobený rizalit.
Rondokubismus je jednou z forem architektury, ale i užitého umění, který se vyvinul v Československu, jako svébytný příspěvek do světového směru, kterému říkáme art deco. Následujícími funkcionalisty byl i s kubismem zavrhován, hlavně pro svou zdobnost, nicméně později si styl vydobyl místo v kontextu vývoje moderní architektury.