Kolínská synagoga letos slaví
Kolínská synagoga je jedna z nejstarších v Čechách, letos si připomínáme 600. výročí od první zmínky o ní. K tomuto výročí se váže řada doprovodných akcí.
V synagoze si můžete kromě stálé expozice „Žili tu s námi“ prohlédnout i výstavu „Léta žalu a strastí“, výstava na základě vzpomínek a dalších materiálů přibližuje tragická léta 1938 – 1945 s důrazem na kolínské transporty v roce 1942. Letos si tedy připomínáme 80 let od této smutné události. Pro letošní sezonu je připravena nově také výstava „Muž, který se vzepřel zlu – Richard Glazar (1920-1997)“.
Synagoga stojí ve vnitrobloku ulice Na Hradbách a je přístupná celoročně skrze nově zrekonstruované Městské informační centrum, pokud navíc přijedete na elektrokole, můžete si jej na nádvoří synagogy zdarma dobít.
Židovská komunita byla v Kolíně vždy velmi silná, v době svého největšího rozkvětu tvořila až jednu čtvrtinu obyvatel města. Bývalá židovská čtvrť právem náleží k nejcennějším památkám svého druhu na území Čech. Procházka po místech, kudy kráčela krutá historie, patří k silným zážitkům pro každého návštěvníka.
Součástí kolínského židovského dědictví jsou i dva hřbitovy, na starém židovském hřbitově, který patří mezi nejstarší v Čechách, se pochovávalo do roku 1887. Najdeme zde téměř 2 700 náhrobků, je zde pochován i jediný syn pražského rabína JehudyLöwa (Maharala) Becalel, který v Kolíně zastával funkci rabína a založil zde ješivu (talmudistickou školu). K němu se váže jedna z nejoblíbenějších kolínských pověstí. Na novém hřbitově se pohřbívá dodnes, roku 1950 zde byl odhalen památník obětem holocaustu. Nově vznikla stezka kameny zmizelých, která připomíná památku zavražděných kolínských Židů.