Konecchlumí - památník Viléma staršího Konecchlumského
Turistické cíle • Památky a muzea • Památník
Obcí Konecchlumí jsme projížděli cestou domů z dovolené v Českém ráji do Olomouce. Již z dálky viditelný kostel sv. Petra a Pavla nás lákal k jeho podrobnější prohlídce. A protože syn toužil po další kešce do své sbírky, měli jsme ještě jeden důvod proč se zde zastavit. A tak jsme sjeli z hlavní silnice a odbočili do nitra Konecchlumí.
Zaparkovali jsme přímo pod kostelem a vydali se na jeho obhlídku. Jelikož jsme se dovnitř kostela nedostali, krátce jsme se prošli po hřbitově a pak jsme se vydali opět do kopce. Vystoupali jsme tak nad církevní stavbu a naskytl se nám krásný výhled po krajině české a jičínské kotlině.
Když jsme si památku prohlédli a pokochali se krásným výhledem, pokračovali jsme ve výstupu dále, protože jsme si ve stráni nad kostelem ještě chtěli prohlédnout zajímavou mohylu Viléma Konecchlumského, který byl jako jeden ze sedmadvaceti českých pánů popraven 21. června 1621 na Staroměstském náměstí. A syn zde chtěl konečně odlovit kýženou kešku.
Za chvíli jsme oněch 300 metrů k památníku urazili. Před sebou jsme spatřili lva 2,4 metru vysokého, který držel u svých nohou královskou korunu. Lev stál na podstavci 5 metrů vysokém a 2 metry hlubokém a ihned se nám tento krásný kočičák velice zalíbil.
Z historie jsme se dozvěděli, že rod konecchlumských vlastnil zdejší statky a tvrz v Konecchlumí od počátku 16. století do nešťastné Bílé Hory. Samotný Vilém měl mezi stavy funkci v generálním stavovském poselstvu. Odsouzen k smrti byl pak za to, že jako velitel zemské hotovosti na Chrudimsku a v Čáslavi vytáhl se svým vojskem na Vídeň.
Dále jsme se dozvěděli, že mohylu stavěl J.Kozák z Lužan a sochařskou práci provedl O. Jedlička z nedalekých Vojic podle modelu pražského sochaře V. Antoše. Také jsme se dočetli, že slavnostní odhalení proběhlo 14.července 1907 a pískovec na stavbu pocházel z lomu v Podhorním Újezdu.
Poslední informací bylo že stavbu mohyly financovalo Družstvo a potom již syn konečně odlovil kešku a tak jsme se všichni spokojeně vrátili k autu. Opět jsme se vrátili na hlavní silnici a pokračovali domů do Olomouce.
Fotogalerie
Mohyla Viléma Konecchlumského, který byl popraven 21. 6. 1621 na Staroměstském náměstí, se nalézá na úpatí Mlázovického Chlumu nad kostelem sv. Petra a Pavla.
Rod Konecchlumských vlastnil zdejší statky a tvrz v Konecchlumí od počátku 16. století do nešťastné Bílé Hory. Vilém Konecchlumský měl mezi stavy funkci v generálním stavovském poselstvu. Odsouzen k trestu smrti byl za to, že jako velitel zemské hotovosti na Chrudimsku a v Čáslavi vytáhl se svým vojskem na Vídeň.
Mohyla byla vybudována v roce 1902 dle návrhu sochaře Václava Antoše, kamenické práce provedl mist A. Jedlička z blízkých Vojic. Na památku stému výročí postavení mohyly byla, v roce 2002, nedaleko zasazena pamětní lípa.