KONECCHLUMÍ
Turistické cíle • Města, obce, vesnice • Vesnice
Konecchlumí-pěkná vesnice s mnoha historickými cíly viz
http://www.podchlumi.cz/konecchlumi/
Nadmořská výška:
314 metrů nad mořem
GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor
(50.404, 15.484)
WWW stránky:
Poslední aktualizace: 10.6.2011
Vyhledání vlakového spojení na výlet
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Konecchlumí
Vyhledání vlakového spojení
Příspěvky z okolí KONECCHLUMÍ
Z Konecchlumí do Hořic po Chlumu
Trasy
Trasa přechodu Chlumu začala v obci Konecchlumí, kolem kostela Sv.Petra a Pavla k mohyle Viléma Konecchlumského po lesní cestě po vrcholu Chlumu přes údolí…
0.2km
více »
Konecchlumí - tvrz
Tvrz
Konecchlumskou tvrz, resp. její pozůstaky najdeme cca 200 metrů od křižovatky se státní silnicí ve směru Hradec Králové - Jičín. Tvrz byla založena zřejmě kolem roku 1400, byla opevněná vodním příkopem, který napá…
0.4km
více »
Soutěž 1
bod
www.turistikaprozivot.cz
Konecchlumí - mohyla Viléma Konecchlumského
Pomník
Mohyla Viléma Konecchlumského, který byl popraven 21. 6. 1621 na Staroměstském náměstí, se nalézá na úpatí Mlázovického Chlumu nad kostelem sv. Petra a Pavla.
Rod Konecchlumských vlastnil zdejší statky a tvrz v K…
0.5km
více »
Konecchlumí - kostel sv. Petra a Pavla
Kostel
Konecchlumí - obec, která se nalézá na úpatí hřebene Chlumu, cca 10 km východně od Jičína.
Dominantou krajiny je kostel sv. Petra a Pavla, postavený v letech 1728-29 na místě původního gotického kostela. Kostel …
0.5km
více »
Kovač - kaplička Panny Marie
Kaple
Kapličku najdeme při polní cestě od křížku směrem do KONECCHLUMí. Postavena byla v roce 1730 nákladem rolníka a bývalého rychtáře Jana Jůzy z Kovače čp. 4. Dnes je bohužel kaplička v neutěšeném stavu. Sice se nejedná o klasický turistický cíl, ale její nepřístupnost a jisté tajemno a záhadno je přitahující...
0.7km
více »
Kovač
Vesnice
Obec Kovač se nalézá, pod Mlázovickým Chlumem, cca 9km jihovýchodně od Jičína. První zmínka o obci je z r. 1318. Na návsi najdeme zvoničku a barokní pískovcovou plastiku patrona zemědělců sv. Isidora z roku 1737. Nedaleko návse se nachází zbytky tvrze ze 14-17. století. V obci je dochováno i několik roubených chalup. Na katastru obce se nachází přírodní rezervace Kovačská…
0.8km
více »
Kovačská bažantnice
Rezervace
Přírodní rezervace, která byla vyhlášena v roce 1956, se nachází na severozápadním okraji obce Kovač. Důvodem ochrany je zachování zbytku smíšeného listnatého lesa lužního charakteru s bohatstvím rostlinných a živ…
1km
více »
Kovač žst. - Hořice
Trasa
Od žst v Kovači vyrazíme po zelené značce do Konecchlumí. Podél kostela sv Petra a Pavla stoupáme na hřeben Mlázovického chlumu. Pokračujeme stále po červené značce a sestoupíme k Dolnímu Mezihoří. Po překročení ř…
1.1km
více »
Kovač žst - Nová Paka
Trasa
Od Kovačské vlakové zastávky vyrazíme po zelené značce do Konecchlumí. Na konci obce (u autobazaru) opustíme asfalt a skrz Kamenici a ovocné sady míříme do Lužan, kde mineme gotický kostel sv. Máří Magdalény. Po průchodu Lužanským kempem stoupáme k rozcestí U kostelíčka. Název rozcestí je odvozen o jeho umístění u gotického kostela sv. Petra a Pavla z počátku 15. století,…
1.1km
více »
Kovač - U Karlíčka
Socha
Lokalitu U Karlíčka najdeme na konci obce Kovač ve směru na Butoves. V pravo od silnice je mezi lípami umístěna pískovcová plastika sv. Karla Boromejského. K této památce se váže pověst, které říká, že když byl po…
1.2km
více »
rybník Náklaďák u Kovače
Rybník
Rybník Náklaďák se nachází na okraji lesa u kovačské hájovny. Od hráze rybníka se nabízí výhledy na Konecchlumí a Mlázovický chlum. Voda k letnímu ovlažení zde bývá naprosto ideální....
1.5km
více »
Pyrám - kamenný rozcestník u Vojic
Rozcestí
Pyrám - starý kamenný rozcestník najdeme u křižovatky cest ve směrech Hradec Králové - Jičín a Sobčice - Vojice. Rok stavby rozcestníku je neznámý a směrové nápisy jsou bohužel již nečitelné, (dle slovníku cizích slov stával Pyrám na rozcestích některých císařských silnic).
2.1km
více »
Třtěnice
Vesnice
Název obce Třtenice je zřejmě odvozen od potoka tekoucím mezi třtím a rákosím. První písemná zmínka o obci je z r. 1391, kdy Albert z Radče daroval kostelu sv. Dionýsa v Chomuticích plat v Třtěnicích. V dalších staletích docházelo k častému střídání majitelů. Posledními byl do r. 1850 rod Trautmannsdorfů. Majitelem velkostatku byl však tento rod až do roku 1945. V křižovatce…
2.6km
více »
z Konecchlumí přes Chlumy do Hořic
Tipy na výlet
Míříme k pomyslnému okraji Podkrkonoší, k Hořickému a Mlázovickému chlumu. Výšlap nezačneme přímo v Konecchlumí, ale u žst. v Kovači, kde vystoupíme z vlaku, ze směru Hradec Králové-Jičín-Turnov. Zelená značka nás…
2.8km
více »
Mlázovice- městys
Městečko
Malebná podkrkonošská obec-městys Mlázovice se nachází v Královehradckém kraji, v bývalém okrese Jičín (cca 13 km od Jičína, 13km od Nové Paky, 13km od Hořic v Podkrkonoší a 7 km od Lázní Bělohrad). Nalez…
3.1km
více »
Mlázovický chlum
Kopec
Mlázovický chlum, součást podkrkonošské pahorkatiny - Chlumu. Chlum je ohraničen obcemi Konechlumí a Velký Vřešťov a je rozdělen na tři části, Mlázovický, Hořický a Vřešťovský chlum. Nejsevernější částí Chlumu je …
3.2km
více »
Mlázovice - Kostel Nejsvětější Trojice
Kostel
Mlázovice, obec na úpatí Mlázovického chlumu, která je prvně připomínána roku 1369. Z tvrziště, které je zmiňováno ve 14. století jsou dochovány pozůstatky valu a příkop po tvrzi zvané Chodův hrádek. Před rokem 1542 byly Mlázovice povýšeny na městečko. Současná zástavba pochází z první poloviny 19. století. Nejvýznamnější památkou je barokní Kostel Nejsvětější Trojice z let…
3.2km
více »
Mlázovice - náměstí, soubor památek
Náměstí
Přirozené centrum Mlázovic je tvořeno náměstím jehož půdorys pochází z roku 1540. První kamenné domy pocházejí z první poloviny 19. století. Bývalé lázeňské domy na východní straně náměstí byly upraveny na domov d…
3.2km
více »
Lužany u Jičína
Vesnice
Lužany patří k nejstarším obcím nejen na Jičínsku, ale i v Čechách, zmínka pochází již z r. 1052. Ve 14. století se píše o Lužanech jako o veliké vesnici. Jméno vzniklo zřejmě tím, že obec je postavena v mělkém úd…
3.7km
více »
Sobčice žst. - Mlázovice
Trasa
V celku nenáročná a pohodová trasa s jediným, ale táhlým stoupáním na Mlázovický chlum, po kterém následuje dlouhé, ale mírné klesání…. Cesta začíná (nebo končí dle výchozího místa) u žst. Sobčice nedaleko zámečk…
3.9km
více »
Choteč - kostel sv. Mikuláše
Kostel
Choteč, obec východně od Jičína a 6 km západně od Lázní Bělohrad. První písemná zmínka o obci je datována přibližně rokem 1356, tehdy jako Chotecz. Nejvýznamnější památkou v obci je Kostel sv. Mikuláše připomínaný…
4.3km
více »
Obora (bývalá tvrz Radeč)
Vesnice
Obec Obora, původně tvrz Radeč, je prvně doložena v roce 1318, zmínka o její obnově pochází z období kolem roku 1581. V roce 1623 došlo k připojení dvora k Frýdlantskému knížectví Albrechta z Valdštejna, který zde…
4.8km
více »
Ostroměř – rodný dům Eduarda Štorcha
Dům, budova
V Ostroměři na Jičínsku jsou místní obyvatelé pyšní na dva své rodáky, na spisovatele Eduarda Štorcha a na režiséra Karla Zemana. Při vyslovení jména Eduarda Štorcha si možná, alespoň vy dříve narození, vzpomene…
5.3km
více »
Ostroměř žst. - Lázně Bělohrad
Trasa
Od Ostroměřského nádraží se vydáme po souběžné zelené a modré značce k bývalé tvrzi Hradišťku, která je zmíněna roku 1553. Od rozcestí u bývalého Ostroměřského hradiště nás již vede pouze značka zelená, projdeme D…
5.7km
více »
Vyhlídka z Chlumu na Český ráj
Vyhlídka
Při stoupání po červené turistické značce od rozcestí nad Libínem na hřeben Hořického chlumu, na jeho západní vrch Chlum (449 m n. m.), nás nenápadný dřevěný ukazatel upozornil na vyhlídku, která není zakreslená…
6km
více »
Jičín
Město
Jičín leží v Severních Čechách, východním směrem od Mladé Boleslavi. Město Jičín proslavil spisovatel Václav Čtvrtek ve svých pohádkách umístěných do města Jičína a jeho okolí. Václav Čtvrtek tu jako chlapec trávil prázdniny u dědečka v letech 1914 až 1918. Město Jičín je pomyslnou bránou do oblasti Českého ráje, především do Prachovských skal. U západního a východního okraje…
9.8km
více »
Soutěž 1
bod
www.turistikaprozivot.cz
Jičín - Valdická brána
Rozhledna
Valdická brána - dominanta Valdštejnova náměstí v Jičíně. Je jedinou dochovanou z původních tří bran, které byly součástí původních městských zděných hradeb (pozn. redakce: součástí opevnění města). Do dnes známé podoby byla Valdická brána dostavěna kolem roku 1568 (pozn. redakce: na příkaz šlechtického rodu Trčků z Lípy, ale jak dokládají kusy zdiva, při stavbě byly využity…
9.9km
více »
Kumburk - zřícenina hradu Kumburk
Zřícenina
Zřícenina hradu Kumburk stojí na výrazné osamělé homoli jihovýchodně od obce Syřenov na rozhraní Jičínska, Semilska a Novopacka. Historie hradu spadá do počátku 14. století, v roce 1325 je zmiňován Markvart z rodu…
10.7km
více »
Soutěž 10
bodů
www.turistikaprozivot.cz
Pecka
Hrad
Hrad Pecka stojí na návrší nad stejnojmennou obcí, nacházející se na Jičínsku v Královéhradeckém kraji. Hrad Pecka je jednou z nejvýznamnějších památek v Podkrkonoší. Po kamenném mostě ze 17. století návštěvníci přicházejí k hradní bráně. Nad Škopkovským palácem se zdvihají zbytky hlavní věže. V Harantovském paláci je stálá expozice věnovaná Kryštof…
12.5km
více »
Soutěž 1
bod
www.turistikaprozivot.cz
Prachovské skály
Rezervace
Přírodní rezervace vyhlášena v roce 1933. Skalní město vzniklo usazením pískovců a slínovců na dně druhohorního moře a stalo se tak součástí českého křídového masívu. V okolí je prehistorické naleziště, svědčící o osídlení v 10. až 7. stol. př.n.l.
Rezervací vede mnoho turisticky značených cest vedoucích roklemi, obklopenými pískovcovými stěnami a Krásnými vyhlídkami.…
15.7km
více »