Loading...
Prostranství před zámkem v Konici se správně nazývá Dolní zahradu, ačkoliv zahradu příliš nepřipomíná.
Od pohledu odhalíme, že socha, která zdobí prostor přímo před vstupem je dílem nějakého zručného sochaře nebo kameníka. Jeho jméno naštěstí známe, byl to Ondřej (Andreas) Zahner z Olomouce. Dílo je datováno do roku 1740 (na zadní straně soklu ANNO 1740).
Zmíněný sokl spočívá na dvoustupňovém obdélníkovém základě. Čtyřboký sokl je zdobený křídly stočenými do výrazných volut ve spodní části. V přední straně kartuše s erbem. Mírně vyložená římsa nese světce v nadživotní velikosti. Pravá noha je vykročená. U ní leží přilba. Pravá ruka vztyčená do strany, v levé ruce drží mušli s tryskající vodou a podpírá žerď praporu.
Hlava mírně pootočená doleva. Světec je oděn do šatu římského vojáka s vlajícím pláštěm.
Materiálem je pískovec, patrně z Maletína.
Ondřeje Zahnera (1709–1752) není potřeba příliš připomínat, tedy vzhledem k odvedenému dílu. V Olomouc i na Olomoucku (i vzdáleněji) je k vidění na mnoha místech. Nejproslulejší je zřejmě čestný sloup Nejsvětější Trojice na Horním náměstí v Olomouc, kde se uvádí počet 18 světců, 12 světlonošů a 6 reliéfů. Vytvořil sochy pro klášter Hradisko, v Hustopečích nad Bečvou, oltář do kostela v Novém Jičíně, sochy v Kroměříži atd.
Florián byl římským vojákem, působil v posádce na území dnešního Rakouska. Stal se objetí jednoho z posledního pronásledování křesťanů počátkem 4. stol. n. l. Popraven byl vhozením do řeky Enže (Enns) s mlýnským kamene uvázaným kolem krku. Jeho kult je spíše lidový, bývá často považován za patrona hasičů, hutníků, kominíků, pekařů a podobných povolání , souvisejících s ohněm (a vodou).