Loading...
Turistické cíle • Příroda • Štít
Najdeme jej na začátku mohutné a značně rozvětvené boční rozsedliny, která vybíhá jihozápadně z hlavního hřebene od štítu Čubrina až po Kriváň. Z Koprovského štítu vybíhá na severozápad téměř 3 km dlouhé boční rameno Prostredný chrbát, který odděluje dva boční úvaly Koprové doliny, Temnosmrečianskú a Hlinskú dolinu. Nachází se v oblasti přísné rezervace TANAPu. Štít má poměrně málo výrazný vrchol z Hincovej kotliny, 250 m vysoká východní stěna má podobu skalnaté pyramidy. Do Piargovej dolinky klesá 350 m vysoká severní stěna. Naproti tomu je z něho velmi pěkný kruhový a daleký pohled. Štít patří mezi turisticky nejlépe dostupné vrcholy Vysokých Tater.
Koprovský štít je pro začátky horské vrcholové turistiky ve Vysokých Tatrách ideálním místem. Na cestě ze Štrbského plesa prakticky nenarazíte na záludnosti. Ačkoli je výstup v mnoha publikacích brán za středně těžký, zvládne jej s dobrou obuví každý. Je to i jedno z mála míst, kam bych se odvážil vzít si i čtyřnohého psího miláčka (když nebude dělat ostudu). Na cestě nejsou žádné jistící pomůcky, jako řetězy, ani nemusí. Výstup je složitý jen s ohlédnutím k vlastnímu zdravotnímu stavu a časovým možnostem. Odměnou je za dobrého počasí pohled na hlavní hřeben Tater (Svinica, Mengusovské štíty, Rysy, Vysoká) a vrcholy bočních hřebenů (Kriváň, hřeben Bašt, v dálce Gerlachovský a Lomnický štít) a také do hluboce zaříznutých údolí s třpytivou hladinou vod Hincových ples a Temnosmrečianských ples.
90% návštěvníků volí trasu ze Štrbského, Popradského plesa a zpět. Cesta k vrcholu trvá ze Štrbského cca 4-4,5 hodiny, z Popradského o hodinku méně.
Kdo nechce jít tou samou cestou zpět, má cca 1 hod. pod vrcholem rozcestí do Hlinské a dále Koprové doliny, kde má při tichosti šanci, aby narazil na nejpopulárnější a zároveň nejobávanější faunu Slovenska, na medvědy, orly i rysa, jakožto i na kamzíky atd. s tím, že po 5-6 hodinách vyjde u rozcestí Tri Studničky.