Loading...

Koryčany - farní kostel svatého Vavřince

Turistické cíle Památky a muzea Kostel

Uprostřed Městečka Koryčany stojí farní kostel, zasvěcený sv. Vavřinci, jehož starobylá socha je umístěna ve výklenku nad hlavním vchodem. Kdy a kým byl postaven, není známé. První zmínka je z roku 1350.
Kostel nezůstal ušetřen různých pohrom (válek a požárů), což je patrné i z jeho slohu. Původní sloh byl opravami, přístavbami a přestavbami úplně setřen. Dnešní pochází z 2. poloviny 17. století.

Podobné příspěvky
Koryčany – Farní kostel svatého Vavřince
Uprostřed městečka Koryčany, na Náměstí, stojí farní kostel, který je zasvěcený sv. Vavřinci. Jeho starobylou sochu je možno spatřit ve výklenku nad hlavním vchodem. První zmínka o kostelu je z roku 1350. Kdo a kdy ho postavil, však není známo. Jedná se o původně gotický kostel, který byl několikrát přestavován. Dnešní výraz objektu pochází přibližně z 2. poloviny 17. století.
Na exteriéru kostela jsou vidět znaky bývalých majitelů Koryčan: pánů Serenyů, Pánů z Horky a na Cimburku a nad zazděným vchodem do hrobky je znak rodu Gillernů.
Za první světové války byly z kostela odebrány staré zvony mimo největšího (z roku 1638), na němž je pečeť se znakem Horeckých. Roku 1930 byly tři zvony doplněny ke cti sv. českých patronů. Dne 30. 3. 1942 byly opět sejmuty tři zvony a jen s obtížemi se podařilo zachránit jeden, nejstarší zvon. Až do sametové revoluce zůstal na kostele tento jediný zvon a umíráček. V roce 1989 byl v dílně Laeticie Dytrychové v Brodku u Přerova odlit nový zvon o váze 530 kg. Výtvarný návrh na výzdobu zvonů je od Otmara Olivy z Velehradu a obsahuje reliéf sv. Cyrila a Metoděje a symboly víry, naděje a lásky. K posvěcení zvonu a jeho zavěšení na věž došlo 25. června 1989.
Kostel má pět oltářů. Za hlavním oltářem ve výklenku stojí starobylá socha Panny Marie (gotická Madona), na jejíž počest se každoročně 8. září koná v Koryčanech pouť (svátek narození Panny Marie). Socha je vzácné umělecké dílo z doby gotické asi z konce 14. století (15. století). Jméno autora, který ji vyřezal ze dřeva v životní velikosti, není známo. Socha zde patrně není od prvopočátku, kdysi údajně bývala na Slovensku na hradě Beckov.
Oba boční oltáře jsou vyzdobeny starými obrazy sv. Františka z Assisi a sv. Antonína z Padovy, patronů rodu Horeckých. V presbytáři (kněžišti) stojí zajímavá barokní křtitelnice z cetechovského mramoru (Cetechovice leží 12 km od Koryčan). Lavice jsou v kněžišti ozdobeny znaky majitelů Koryčan.
V blízkosti kostela je farní budova, která byla kdysi tvrzí.

*

Další kostely, které jsem v  okolí blízkém i širším navštívil:

- kostel sv. Cyrila a Metoděje v obci Bílovice nad Svitavou:https://www.turistika.cz/mista/obec-bilovice-nad-svitavou-a-farni-kostel-sv-cyrila-a-metodeje

- kostel sv. Vavřince v městečku Koryčany:https://www.turistika.cz/mista/korycany-farni-kostel-svateho-vavrince--1

- kostel sv. Martina v Buchlovicích:https://www.turistika.cz/mista/buchlovice-farni-kostel-sv-martina

- rozestavěný kostel ve Starém Městě:https://www.turistika.cz/mista/stare-mesto-rozestaveny-kostel

- kostel sv. Františka Xaverského v Uherském Hradišti:https://www.turistika.cz/mista/uherske-hradiste-kostel-sv-frantiska-xaverskeho

- kostel sv. Prokopa v obci Stříbrnice:https://www.turistika.cz/mista/stribrnice-farni-kostel-sv-prokopa

- kostel sv. Havla v obci Osvětimany:https://www.turistika.cz/mista/osvetimany-kostel-sv-havla--1

Přímo v městečku jsme také navštívili zajímavý židovský hřbitov:https://www.turistika.cz/mista/korycany-zidovsky-hrbitov

*

Další má povídání o některých navštívených místech a cestách se nacházejí na mém blogu: https://cestou-necestou-s-matejem.blogspot.com/ a také na stránkách iDNES: http://pavelliprt.blog.idnes.cz/

Město Koryčany - kostel sv. Vavřince

Farní Kostel sv. Vavřince stojí na náměstí uprostřed města Koryčany. První zmínka je z roku 1350, ale stavitel není známý. Současná podoba pochází z druhé poloviny 17.století, avšak jeho opravy a přístavby probíhaly po celá staletí i z důvodu četných požárů a válek.

Na kostele můžete vidět znaky bývalých majitelů Koryčan: Serenyů, Pánů z Horky a na Cimburku a nad zazděným vchodem do hrobky je znak rodu Gillernů. Za první světové války byly z kostela odebrány všechny zvony kromě jednoho - největší z roku 1638, na němž je pečeť se znakem Horeckých, zde zůstal. Tři zvony byly doplněny roku 1930.

Za 2. světové války byly dne 30. 3. 1942 sejmuty tři zvony a podařilo zachránit jeden, nejstarší zvon. Až do roku 1989 zůstal na kostele tento jediný zvon a umíráček. V tomto roce byl v dílně Laeticie Dytrychové v Brodku u Přerova odlit nový zvon o váze 530 kg. Výtvarný návrh na výzdobu zvonů je prací Otmara Olivy z Velehradu a obsahuje reliéf sv. Cyrila a Metoděje a symboly víry, naděje a lásky. Zvon byl posvěcen a zavěšen na věž kostela dne 25. června 1989.

Kostel má pět oltářů. Za hlavním oltářem ve výklenku stojí starobylá socha Panny Marie, na jejíž počest se každoročně 8. září koná pouť. Socha je vzácné umělecké dílo z doby gotické asi z konce 14. století. Neznámý autor ji vyřezal ze dřeva v životní velikosti. Kdysi bývala na Slovensku na hradě Beckově.

Dva boční oltáře jsou ozdobeny starými obrazy sv. Františka z Assisi a sv. Antonína z Padovy, patronů rodu Horeckých. V kněžišti stojí barokní křtitelnice z cetechovského mramoru. Lavice v presbytáři jsou ozdobeny znaky majitelů Koryčan.

Hned vedle kostela je farní budova, která byla kdysi tvrzí. Původní fara byla někde v ulici Lhotka. Později, když nevyhovovala, byla přenesena do nynější budovy.

V roce 1974 byla opravena vnější fasáda. Stará omítka byla odstraněna až na cihly a poté pořízena nová omítka. Byly rovněž pořízeny nové okapové žlaby a chrliče na věži kostela. V roce 1976 byla natřena plechová krytina věže, poté znovu v roce 1988. V roce 1990 bylo do kostela instalováno elektrické topení s akumulačními kamny a v následujícím roce byl znovu vymalován interiér kostela. V roce 1995 byla na vnější fasádu nanesena nová barva. Interiér kostela byl vybaven novými lavicemi a novými koberci. Rovněž varhany byly v nedávné době opraveny, naladěny a doplněny rejstříky.

Kostel sv. Vavřince je jednolodní k východu orientovaná stavba s lomennou osou, která vznikla při barokní přestavbě v letech 1636 - 1697, kdy byl gotický presbytář s polygonálním závěrem zbarokizován, gotická sakristie zvýšena o poschodí pro oratoř a výbavu poutního kostela. Loď pak prodloužena až k samostatně stojící věži-zvonici, která byla pojata do stavby, slohově upravena a zvýšena. Nynější zakončení věžního zdiva je z roku 1898, kdy byl vrch věže zničen bleskem.

Původně plochý, dřevěný strop byl nahrazen valenou klenbou s nadokenními výsečemi. Pro varhany postavena kruchta a 8 oken sklenuto segmentovaně. Jejich mozaiková výzdoba, představující osmero blahoslavenství, pořízena r. 1963 dle návrhu ak.mal. F. Peňáze. Čtyři okna v presbytáři jsou z roku 1903.

Hlavní vchod vyzdoben bohatě členěným kamenným portálem se sochou sv. Vavřince. K jižní straně kněžiště přistavena nadzemní hrobka Münchů z Bellinghausenu. Kostel má délku 38 metrů, šířku 9,5m, výšku 9,5m.

Vnitřní zařízení kostela je barokní. Hlavní oltář má mensu a stupně z cetechovského mramoru, dřevěný Svatostánek s cheruby je nevysoký, aby vynikla sloupová architektura záoltáří, nad nimi se vynáší Bůh Otec a Duch svatý. Po stranách sv. jáhnové Vavřinec a Štěpán. Gotická socha Koryčanské Panny Marie s Ježíškem je z lipového dřeva, 185 cm vysoká. Pochází z hradu Beckova. Povážský velmoš Ctibor ze Ctiboře věnoval ji r. 1414 nově založenému augustiánskému klášteru v Novém Městě nad Váhom. Po r. 1526 se socha vrátila opět na Beckov, odkud ji po r. 1570 Anna Banffyová, provdaná za majitele Cimburku z Koryčan, přivezla do Koryčan a vystavila veřejné úctě. Madona, vyzdobená v době baroka korunkami a šaty, stala se cílem četných poutí z Moravy a Slovenska.

Boční oltáře u Vítězného oblouku jsou zasvěceny sv. Františku Serafínskému a sv. Antonínu Paduánskému, s obrazy Vtisknutí ran a sv. Antonína, které maloval snad Ignác Raab. V nástavu je obraz sv. Kláry a sv. Terezie Veliké. Oltáře doplňují sochy sv. Petra a Pavla a sv. Františka Xaverského se sv. Antonínem. Dřevěné boční oltáře sv. Josefa a sv. Floriána s obrazy Josefa Hromádky z r. 1864 zdobí dřevěné sošky svatých Judy Tadeáše, Jana Nepomuckého, Anny a Barbory. Pod kůrem je novější oltář Panny Marie růžencové s Božím hrobem.

Dřevěná kazatelna promlouvá svým reliefem Dvanáctilétého Ježíše v chrámě, čí slovo se zde hlásá. Protějškem má mramorovou křtitelnici s ozdobnou dřevořezbou křtu Páně na víku. Symbolem lásky Boží i lidské jsou sochy Božského Srdce Páně a Srdce Panny Marie. Dovednou řezbářskou prací jsou i varhany z roku 1831, rekonstruované v letech 1960 - 61. Ornamentální i figurální malbu kostela provedl F. Dorazil z Uherského Hradiště, r. 1876. Na Vítězném oblouku je sv. Vavřinec se sv. Petrem a Pavlem a sv. Cyrilem a Metodějem. Na stropě presbytáře je Kristus Král a Zvěstování a Navštívení Panny Marie, v lodi čeští patronové.

http://farnostkorycany.webnode.cz/kostely-a-kaple-/kostel-sv-vavrince-v-korycanech/

Poslední aktualizace: 10.1.2010
Koryčany - farní kostel svatého Vavřince na mapě
Autor: zaj
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat
zavřít reklamu