Kostel sv. Havla v městečku Neveklov
Turistické cíle • Památky a muzea • Kostel
Městečko Neveklov se nachází v malebné krajině Benešovské pahorkatiny vklíněné mezi řeky Vltava a Sázava. Přesné datum jeho založení ani původ názvu není znám. Patrně nejstarší písemná zmínka o Neveklovu pochází z roku 1285. Ve 13. století existoval již patrně také zdejší kostel sv. Havla.
Obec postupně obdržela právo podací, várečné, jarmareční a občanům neveklovským byly udělovány úlevy na robotách. V roce 1563, za vlády krále Ferdinanda I., byl Neveklov povýšen na město a zároveň obdržel městský znak, na kterém jsou dvě věže, symbolizující spojení Neveklova s panstvím Tloskov.
Středověký kostel byl ve 2. polovině 17. století barokně opraven přibližně do dnešní podoby. Jednolodní kostel postavený na obdélném půdorysu má kapli na severní straně a pravoúhlý presbytář, k němuž přiléhá věž se sakristií v přízemí, oratoří v patře a obdélný přístavek schodiště.
Západní průčelí kostela je členěno pilastry a ukončeno štítem. Roku 1790, při jednom ze zhoubných požárů, který postihl město, vyhořela věž. K obnově došlo až roku 1900. Další opravy kostela proběhly roku 1934 a v 90. letech 20. století. Kolem zrušeného hřbitova je postavena ohradní zeď s náhrobky a vstupními barokními bránami na západní a severní straně. V západní části zdi je vsazeno několik architektonických článků z 13. - 14. století.
Na terase před severní bránou je zajímavý barokní sokl sochy sv. Eligia, patrona zlatníků. Podle svědectví místních občanů tady stála socha, jejíž vznik se datuje k roku 1780, až do Silvestra roku 1942, kdy ji vojáci SS strhli.
Fara, bývalé děkanství, byla postavena v letech 1750-52 za faráře Vojtěcha Maxmiliána Křižátka. Také tento objekt postihl jeden z velkých požárů ve městě (1814). Následně byla postavena nová jednopatrová budova děkanství s využitím části zdiva vyhořelé fary. Dnes je hlavní budova řadový, volně stojící dům při ulici naproti kostelu. Východně od budovy se nachází pozdně barokní portál.
Kostel se nachází nedaleko náměstí a patří Římskokatolické církvi. O tom, jak se zde konají bohoslužby, je možné se přesvědčit na stránkách farnosti Křečovice:http://www.farnostkrecovice.cz/static7/neveklov.
Zaparkovat automobil není ve městě problém. Autobus jezdí buď přes Benešov, nebo přímo z Prahy. Nejbližší železniční zastávka je ve městech Benešov nebo Týnec nad Sázavou.
V okolí jsem navštívil další zajímavá místa:
- vyhlídka s křížem u Křečovic:https://www.turistika.cz/mista/vyhlidka-s-krizem-u-obce-krecovice-vesnicko-ma-strediskova
- městečko Neveklov:https://www.turistika.cz/mista/mestecko-neveklov-nedaleko-slapske-prehrady
- obec Křečovice – Vesnička má středisková:https://www.turistika.cz/mista/obec-krecovice-aneb-vesnicka-ma-strediskova
- kostel sv. Lukáše v obci Křečovice:https://www.turistika.cz/mista/farni-kostel-svateho-lukase-v-obci-krecovice-neveklov
- posázavská stezka:https://www.turistika.cz/mista/posazavska-stezka-a-rozcesti-pod-trebsinem
- vodník Třéba:https://www.turistika.cz/mista/obec-trebsin-a-vodnik-treba
- Raisova vyhlídka:https://www.turistika.cz/mista/raisova-vyhlidka
- vyhlídka Máj:https://www.turistika.cz/mista/vltava-vyhlidka-maj
- Smetanova vyhlídka:https://www.turistika.cz/mista/vltava-smetanova-vyhlidka
- Živohošťský most:https://www.turistika.cz/mista/vodni-nadrz-slapy-zivohostsky-most
- přehrada Slapy:https://www.turistika.cz/mista/vodni-nadrz-slapy-trochu-jinak
- hradistko Neveklov:https://www.turistika.cz/mista/hradistko-neveklov
Blog o dalších navštívených místech a cestách autora článku: http://bubinga.blog.cz/