Loading...
Turistické cíle • Památky a muzea • Kostel
Kostel svatého Jošta ve Frýdku, filiální, je menší sakrální stavba ze 17. století. Stála na novém frýdeckém hřbitově, co nahradil v 18. století hřbitov u farního kostela. Ještě do II. světové války hřbitov fungoval, nyní je z něj park. Střecha kostela je šindelová, charakteristická pro oblast Karpat. Vnitřní část kostela je skoro bez výzdoby, sloužila v letech 2010 - 2012 k východním obřadům a katolické (kostel patří mezi katolické) se konají o větších svátcích, kdy jej lze navštívit před mší a věřícími i během ní.
Naproti honosné budovy Bezručovy školy a Obchodní akademie ve Frýdku-Místku se za Třídou T.G.M. rozprostírá Komenského park a v něm se ukrývá pozdně renesanční sakrální stavba, zasvěcená svatému Joštovi, patronu u nás málo známému. Kostelík, stojící na návrší nad řekou Ostravicí, býval dříve dominantou okolní KRAJINY, neboť stál vzdálen v polích daleko za hranicí původního malého města. Přitom byl ale dobře dostupný, protože byl umístěn hned vedle tehdejší hlavní komunikace, po níž směřovaly od Frýdku do Těšína hrkotající selské povozy, kočáry a žebřiňáky, později samozřejmě i dostavníky. Přesné datum "zrození" kostela se bohužel v análech nezachovalo, ale protože první prokazatelná zmínka o něm pochází z r.1617, předpokládá se, že byl jeho zakladatelem Jan Bruntálský. K původní chrámové lodi obdélníkového půdorysu byly zvenčí po celém obvodu přistavěny opěráky. Nad vstupním štítem s jednoduchou výzdobou se ze šindelové střechy tyčí malá dřevěná věžice, v níž jsou zavěšeny dva zvonky. Na protilehlé straně kostela je k jeho trupu odzadu půlkruhovitě "přilepen" presbytář se sakristií. Dosti prostý interiér kostela se dočkal nového oltáře r. 1666 a byl zasvěcen sv.Joštovi. V 17.století vznikl u kostela hřbitov pro oběti morových epidemií. Později, při výstavbě předměstí změněn na hřbitov "normální," který fugoval až do 30.let minulého století. Tehdy byl zrušen a okolo chrámu byl založen park.
V současnosti je kostel ve velmi dobrém stavu, neboť jeho stěny se na začátku třetího tisíciletí po velké rekonstrukci rozzářily novými fasádami. Dále byly vyměněny všechny krovy střechy a ona sama se dočkala nového šindelového krytí. Při opravách zde byl nalezen opravdový poklad - hliněný džbánek, naplněný mincemi ze 17.století! Dnes je tento nález součástí expozice Muzea na Frýdeckém zámku... A závěrem ještě něco o svatém Joštovi, patronu u nás takřka neznámém: Jošt (Judocus) byl synem krále Juthaela, vládce Bretaně. On se ale zřekl trůnu, stal se knězem a r.665 založil poustevnu - zárodek benediktínského opatství St Josse sur Mer. O něco více jak třista let od jeho smrti byl prohlášen za svatého a tehdy se po západě Evropy rozšířil jeho kult. Byl zpodobňován jako muž v poutnickém šatu s holí, přičemž mu u nohou ležela královská koruna, které se on vzdal. Tehdy se také Jošt stal oblíbeným světcem, neboť jeho jméno se stalo symbolem ochrany před morem a před škodami na středověkých polích a v tehdejších domácnostech...