Kostel sv. Máří Magdaleny v Řetové
Turistické cíle • Památky a muzea • Kostel
Od jaké doby stál v obci Řetová kostel, není přesně známo. Až z 2. poloviny 17. století jsou o něm dochovány nejstarší písemné doklady.
Roku 1753 je pak uváděn špatný stav kostela, který tehdy dokonce odborná komise doporučila zbořit. Již o 2 roky později byl pak vysvěcen kostel nový, zasvěcený sv. Máří Magdaleně.
Ze staré zbořené zvonice byl do jeho věže přenesen zvon. Koncem 18. století obec zakoupila a do štítu kostela nad hlavním vchodem umístila hodiny. Nové pak byly koupeny z výtěžku sbírky a posvěceny v roce 1908.
Kostel je orientovanou sálovou stavbou. V kamenném ostění dveří v jeho jednoduchém průčelí je vytesán letopočet 1755, nad vchodem se nachází segmentové okno.
K severní straně presbytáře je připojena věž s cibulovitou bání a lucernou, při jižní straně se nachází sakristie.
Roku 1843 kostel získal nový hlavní oltář, ovšem s využitím oltáře původního. O rok starší je rozměrný obraz patronky chrámu, visící na stěně za hlavním oltářem.
Obraz je dílem lanškrounského malíře Josefa Ringelhana. V roce 1874 byl však obraz přemalován, údajně pro pohoršlivé znázornění světice.
Postranní oltář nese obraz Panny Marie Čenstochovské. V roce 1875 byla zřízena nová Kazatelna, opět s využitím alespoň sochy Dobrého pastýře z kazatelny původní.
O rok později darovali farníci nový soubor obrazů Křížové cesty, zhotovený akademickým malířem Scheivlem.
V roce 1910 byly dvěma místními občany do kostela zakoupeny sochy Nejsvětějšího srdce Páně a Panny Marie od pražské firmy J. Krejčíka, umístěné po stranách hlavního oltáře. Táž firma dodala o rok později také nový Boží hrob.
Roku 1913 daroval jeden ze zdejších rodáků do kostela novou křtitelnici, dílo sochaře a řezbáře Bohumila Beky z Kutné Hory.
Stará cínová křtitelnice z 1. poloviny 18. století se tehdy začala používat k svěcení vody.
Třídílné varhany o 18 rejstřících postavil varhanář Jiří Španl z Rokytnice do roku 1831.
Zatím poslední velká oprava kostela se uskutečnila v 70. letech 20. století.
Více např. v knize R. Duška Řetová, příspěvek k dějinám obce.