Památky a zajímavosti obce Řetová
Turistické cíle • Památky a muzea • Drobné památky
Řetová na Ústeckoorlicku nabízí kromě kostela sv. Máří Magdaleny na návrší uprostřed obce (popsaném v samostatném příspěvku) ještě několik dalších zajímavých pamětihodností, které stojí za to si při její návštěvě prohlédnout.
Kolem zmíněného kostela se můžeme projít po hřbitově, obehnaném zdí, a prohlédnout si některé zajímavé náhrobky a pomníčky.
Hřbitov původně sloužil i pro okolní přifařené obce, např. Přívrat, který si zřídil vlastní až v roce 1891; deset let poté tak učinila také Řetůvka.
V letech 1831-1832 byla na západní straně hřbitova, u zdi v místech původní dřevěné kostnice, vystavěna kamenná kaplička čtvercového půdorysu s nikou, štítem s malým výklenkem a tympanonem a šindelovou střechou.
Hned pod kostelem stojí také farní budova. O původní faře nejsou zachovány žádné zprávy kromě toho, že v roce 1350 byla připojena k nově založenému litomyšlskému biskupství.
V roce 1787 neměl nově ustanovený lokalista kde bydlet, musel vzít zavděk pronajatou světničkou v jedné z chalup, teprve o 2 roky později byla zbudována alespoň dřevěná lokálka.
Ani tato budova však nevyhovovala, proto byla na základě výnosu z roku 1827 do tří let vystavěna litomyšlským zednickým mistrem Josefem Bergerem nová, tentokrát již zděná fara.
V roce 1962 proběhla adaptace farní budovy na mateřskou školku. Roku 1995 byla pak školka přemístěna do budovy základní školy.
Nedaleko pod kostelem, u křižovatky na malebném místě mezi stromy je umístěna také pozdně barokní Socha sv. Jana Nepomuckého z roku 1792.
Kousek za obcí, 1 kilometr z jejího centra na modré turistické značce ve směru do Litomyšle stojí samota zvaná Na Mandlu.
Jedná se o empírové, obdélné jednopatrové stavení z poloviny 19. století. Poblíž se dnes rozkládá rekreační oblast Mandl s více než stovkou chat, restaurací a přírodním koupalištěm.
Z knihy R. Duška Řetová, příspěvek k dějinám obce, Ústí nad Orlicí 2004 a E. Pocheho Umělecké památky Čech (3. svazek)