Kostel sv. Martina Holice
Turistické cíle • Památky a muzea • Kostel
Kostel sv. Martina patří k panoramatické dominantě města Holice. První zmínky o kostelu se datují roku 1350. Původní kostel byl dřevěný a patrně obehnaný náspy. V roce 1629 byl však již tak sešlý, že započala jednání o stavbě kostela nového. V roce 1733 přišlo od české komory povolení, aby byl kostel zbořen a místo něho byl vystavěn nový Kamenný kostel s věží pro zvony. Stavba probíhala v letech 1736 až 1739 podle plánu stavitele Tomáše Haffeneckera v barokním slohu, ač ne čistém. V kostele můžeme nalézt stropy se zrcadlovým, českým a křížovým klenutím.
Věž pro zvony, ani sanktusová vížka neodpovídají slohu kostela. V lodi je pět oltářů, hlavní oltář sv. Martina s obrazem sv. Mikuláše, oltář panny Marie, sv. Anny, sv. Václava a sv. Jana Nepomuckého. U všech oltářů jsou ostatky římských světců, sv. Krescencia a Deodata. Vzácností je i cínová křtitelnice s letopočtem 1565 z doby husitské.
V následujících dvou stoletích byl chrám rekonstruován a zvelebován, roku 1831 proběhla výměna střechy šindelové za taškovou, roku 1833 byly vyměněny některé trámy. Velká rekonstrukce kopule a fasád byla provedena v osmdesátých letech 20.stoleti.
Blízko kostela se nachází farní budova, která byla do roku 1666 také pouze dřevěná, kamenná byla postavena patrně roku 1734.
V současnosti se kostel využívá k bohoslužbám a různým kulturním akcím, např. adventní a vánoční koncerty.