Kostel Sv. Martina v Mořicích
Turistické cíle • Památky a muzea • Kostel
Kostel Sv. Martina je dominatnou a chloubou obce Mořice. Byl prohlášen Kulturní památkou I. stupně. Vystaven byl v letech 1703-1709 na čtvercovém půdorysu. Později byl doplněn o dvě boční kapličky a patrový Ochoz s balustrádou zdobený 22 sochami světců z dílny žáků Matyáše Brauna. Projekt je dílem Kiliána Ignáce Dienzenhofera, jehož podobná díla patří ke klenotům pražské architektury (např. Břevnovský klášter či kostel Sv. Michala na Staroměstském nám.). Nad hlavním vchodem je v mramoru vytesán nápis, připomínající datum vysvěcení.
Oltáře jsou zhotoveny z mokřenského a cetechovského mramoru, podlaha z mramoru pernštejnského (modrého). Kopuli zdobí vzácná malba. Uvnitř se nacházejí tři velké obrazy - hlavní Sv. Martina a boční Sv. Jana z Nepomuku a Sv. Františka z Pauly od malíře Davida Kubáta. Interiér je vybaven kvalitním barokním mobiliářem, dřevěné lavice jsou zdobeny páskovou intarzií. Za pěkného počasí je kostel uzavřen pouze mříží a je tedy možné nahlédnout dovnitř.
Dle výnosu císaře Josefa II. měl být kostel zbořen. Obec však podala žádost o zachování kostela. Žádosti bylo nakonec vyhověno - naštěstí pro nás.
Okolí kostela, současnou náves, tvoří zbytky zámeckého parku. V těsné blízkosti je Socha sv. Jana Nepomuckého, o ní se mi zatím nepodařilo nic bližšího zjistit.