Loading...

Kostel sv. Martina

Turistické cíle Zřícenina

Kostel sv.Martina je nejstarší zachovanou stavbou ve Vyšehořovicích. Byl založený vyšehradskou kapitulou počátkem 14. století a vysvěcen r. 1329. Kostel náleží do období přechodu mezi románským a gotickým slohem. Z původního kostela vysvěceného r. 1329 se zachovala pouze malá část ve zřícenině. Kostel sv. Martina v původní podobě sestával ze čtvercového presbyteria, klenutého křížovou klenbou bez žeber a z obdélné plochostropé lodi, dnes až na malý zbytek zbořené. Hrotitý triumfální oblouk je nasazen na patku, profilovanou obloukem a výžlabkem. Od východu presbyterium osvětlovalo okno se široce rozevřenými špaletami. Hrotitý záklenek, vytesaný z jednoho kusu kamene, zdobí stylizované vinné ratolesti, tři větévky s dlanitými listy. Vedle nynějšího bohatě zdobeného sanktuaria se pod opadávající omítkou objevil pozůstatek výklenku, rámovaného kamenným ostěním ve tvaru hrotitého oblouku. Na hrotu i na obou bocích dříky býval fiál. Další původní výklenek, prostě přeložený kamennou deskou, se zachoval ve východní stěně presbyteria. Ve vrcholu východního štítu se také zachovala kamenná deska s vytesaným otvorem ve tvaru kříže, který osvětloval spolu s dalšími dvěma okénky půdní prostor. Kostel v této podobě vznikl asi v 80. letech 13. stol. Některé již nezjistitelné opravy se zřejmě vztahují k listině z r. 1329, nalezené v oltáři při vyklízení kostela v r. 1769. Zmíněného roku byl původní starý kostel vysvěcen od Přibyslava, biskupa Sadoronského. Přestavby prodělal v období vrcholné gotiky. Severní stěna presbyteria byla opatřena novým sanktuariem s předstupující profilací, trojúhelným tympanonem s bočními fiálami a původně i s fialou nahoře, z doby po polovině 14. stol. V období gotiky také k jižní zdi lodi přistavěli věž, zapojenou nyní do barokního kostela vedle. V přízemí byla nasazena na zeď původního kostela, která se tímto odlišuje svou větší silou. Datování věže však není jednoznačné. Portálek umožňuje rozptyl po celé druhé polovině 14. stol., eventuálně i století 15. Pro časové zařazení do druhé poloviny 14. stol. svědčí časté záznamy o kostele jako farním, u nějž tedy bylo třeba umístit zvony. Nelze však vyloučit myšlenku, že portál a tím i věž vznikla současně s výstavbou tvrze až na počátku 15 stol. Vyspělá kamenická huť pracující na tvrzi mohla na objednávku vytvořit portál sedlový, i když na tvrzi je většina zachovalých portálů půlkruhových. V takovém případě by však po celou druhou polovinu 14. stol. zvony musely viset na provizorní Zvonici dřevěné. V pozdní gotice či rané renesanci došlo rovněž k další přestavbě samotného kostela, což můžeme pozorovat na jižní stěně presbyteria. Byl zvětšen okenní otvor a do něj osazeno nové neprofilované ostění ve tvaru hrotitého oblouku. Kostel vyhořel společně s kamennou Zvonicí r. 1677 a zanikl.

Podobné příspěvky
Kostel sv. Martina

Několik století existující farnost ve Vyšehořovicích byla v r. 1665 zrušena a převedena k Bříství. Navíc v r. 1677 vyhořel společně s kamennou Zvonicí i původní románsko-gotický Kostel sv. Martina a zanikl. Teprve v r. 1761 byla zdejší farnost opětovně obnovena, následovalo poboření části původního vyhořelého kostela a výstavba nového kostela (1769-1770). Nynější kostel je jednoduchá barokní stavba z vnějšku beze všech ozdob. Uvnitř jsou stěny rozčleněny pilastry s vypuklými, kolmo rýhovanými hlavicemi nesoucími římsoví. Presbytář i loď mají plackové klenby. Hlavní oltář s nízkou, tabernákl nepřevyšující hořejší částí, po stranách branky, na nichž jsou barokní sochy sv. mučedníků Jana a Pavla. Nad oltářem je barokní rámec anděly nesený, v něm obraz z XVIII. století na plátně: sv. Martin na koni odsekává kus pláště žebrákovi. Barokní kazatelna - na řečništi jsou reliéfy sv. evangelistů, na stříšce nejvýše je socha Pana Ježíše a při okrajích dva andílci, z nichž jeden drží berlu, druhý dvojitý kříž. Oltář i kazatelnu zhotovil r. 1776 řezbář František Adámek z Benátek. V bočním oltáříku v lodi jsou barokní sochy sv. Václava a sv. Víta z 18. stol. Kostel je obklopen malým dodnes funkčním hřbitovem, sousedí s areálem bývalé fary (dnes Obecním úřadem) a další významnou Vyšehořovickou památkou ? gotickou zvonicí.

Poslední aktualizace: 1.1.2024
Kostel sv. Martina na mapě
Autor: davidova
Kvalita příspěvku:
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Kostel sv. Martina

Vyšehořovice
Vyšehořovice
Vesnice
Obec Vyšehořovice s částí Kozovazy leží v centru trojúhelníku měst Čeláko…
0.3km
více »
Tvrz ve Vyšehořovicích
Tvrz ve Vyšehořovicích
Tvrz
Tvrz je v současné podobě jen polozřícený rozlehlý, téměř čtverco…
0.3km
více »
Jedeme na sever a severovýchod Moravy – 2. den - dopoledne: Vyšehořice – zřícenina kostela sv. Martina, zvonice a tvrze; Týnice – barokní sýpka; Kounice - pivovar Lisý dědek;  2 km procházka: Břístevská hůra - zřícenina kaple Povýšení sv. Kříže
Jedeme na sever a severovýchod Moravy – 2. den - dopoledne: Vyšehořice – zřícenina kostela sv. Martina, zvonice a tvrze; Týnice – barokní sýpka; Kounice - pivovar Lisý dědek; 2 km procházka: Břístevská hůra - zřícenina kaple Povýšení sv. Kříže
Cestopisy
Čtvrtek 4. 8. 2022 - dopoledne Spalo se perfektně. Až k ránu zaví…
0.4km
více »
Zřícenina zvonice
Zřícenina zvonice
Zřícenina
Pravděpodobně ve druhé polovině 15. stol. vznikla významná třetí středově…
0.4km
více »
Kostel sv. Bartoloměje
Kostel sv. Bartoloměje
Kostel
Gotický kostel sv.Bartoloměje je již od roku 1352 zmiňován jako kostel fa…
3km
více »
Zoopark Nehvizdy
Zoopark Nehvizdy
Tipy na výlet
Dnes vyrážíme do zooparku Nehvizdy autobusem č. 354 nebo 398 z Černého…
3.1km
více »
Turistická známka č. 2042 - Nehvizdy - výsadek skupiny ANTHROPOID
Turistická známka č. 2042 - Nehvizdy - výsadek skupiny ANTHROPOID
Turistická známka
Nehvizdy leží v severovýchodní části okresu Praha-východ Středočeského kraje, zhruba 22 km východně od centra …
3.1km
více »
Tuklaty
Tuklaty
Vesnice
Ves Tuklaty se nachází 7 km západně od Českého Brodu. Dostupná je z želez…
4.1km
více »
Čelákovice
Čelákovice
Město
Čelákovice leží ve Středních Čechách, východně od Prahy. Město se rozkládá…
4.2km
více »
Přerov nad Labem, Kaplička sv. Vojtěcha nad studánkou
Přerov nad Labem, Kaplička sv. Vojtěcha nad studánkou
Kaple
Přerov nad Labem, Kaplička sv. Vojtěcha nad studánkou Kapličku najdeme uprostřed úrodných polí cca 1,7 km jihozápadně od Přerova na…
4.8km
více »
zavřít reklamu