Břístevská hůra u Starého Vestce
Turistické cíle • Příroda • Kopec
Svědecký vrch Břístevská hůra u Starého Vesce s vrcholem ve výšce 240 m patří do trojvrší Polabské hůry, spolu s Přerovskou a Semickou hůrou. Vznikal přirozenou erozí svahů většího kopce (stolové hory) a tím ukazuje výšku původního terénu. Okolí hůry i její spodní část úbočí jsou intenzivně obdělávány, vrchní, zalesněná, část je zařazena do Natury 2000, západní a jižní svah je porostlý starými ovocnými stromy, mezi nimiž roste množství teplomilné flóry - hořeček, sesel, zvonek, lněnka, bezkolenec, čistec a úporek. Severní a východní svah je porostlý nepůvodním borovým porostem.
Na vršku stojí zřícenina Kaple Povýšení sv. Kříže z roku 1714, třikrát vyhořela (1764, 1818 a 1878) a již nebyla obnovena. V roce 1878 vyhořela při oslavách Filipojakubské noci, při slavnosním ohni a jeho přeskakování chytla suchá tráva a vzplál celý vršek i s kaplí. Kaple je postavena na půdorysu kříže s delší stranou orientovanou podél osy sever-jih, zdroje z počátku 20. stol. uvádějí ještě zbytky klenby a barokních maleb, ty se do dnešních dnů nezachovaly, zato kaple dnes získala novou, sprejovanou, výmalbu.
Od zřícenin kaple se naskýtá pěkný výhled na dálnici D11, Polabí s Přerovskou a Semickou hůrou a Českobrodsko s vysílačem Liblice. Přes vrch vede žlutá turistická značka z Přerovské hůry, Přerova n.L. a Starého Vestce do Velenky.