Kostel sv. Mikuláše v Dobřanech (pod Orlickými horami)
Turistické cíle • Památky a muzea • Kostel
Vznik této podhorské vesnice pod hřebenem Orlických hor spadá pravděpodobně do první poloviny 14. století. Už v roce 1361 se totiž objevuje zmínka o tzv. plebánii (středověká venkovská farnost) před rokem 1350. Kdy byl ale postaven vlastní kostel, to se mi zjistit nepodařilo.
Jedná se o kostel barokní, na stavbu bylo údajně použito zdivo pocházející z rozvalin dobřanského hradu. Ten zůstal opuštěný již ve 14. století. V 17. století byl kostel sv. Mikuláše kostelem filiálním a spadal pod dobrušskou farnost. Až v roce 1704 povýšil na lokální kuracii a získal tak vlastního kněze. V roce 1776 byla dostavěna roubená fara. V letech 1809 - 1816 zde byl lokalistou J. L. Ziegler a Dobřany se staly významným střediskem českého vlasteneckého života. O významu Dobřan v této době mluví i fakt, že je v roce 1814 navštívil Josef Dobrovský.
Před kostelem stojí ještě jedna pozoruhodnost Dobřan - památná lípa. Již v roce 1897 o ní napsal Alois Jirásek: "Té kladou šest set let. A kdyby jich neměla, Žižku pamatuje." Snadno spočítáte, jak stará by měla být nyní.
Ještě perlička: Kostel svatého Mikuláše stojí také v jiných Dobřanech, na Plzeňsku. O něm je té historie známo mnohem víc. A tak se stalo, že na některých serverech otevřete odkaz na kostel v Dobřanech v okrese Rychnov nad Kněžnou, vykoukne na vás jeho správná fotka, ale zároveň popis patřící k onomu kostelu jižně od Plzně... Takových stránek najdete, když budete chtít, několik. Kopírování je úžasná věc.