Loading...
Turistické cíle • Památky a muzea • Kostel
Asi v polovině desátého století, za vlády knížete Boleslava I. byl na místě nynějšího kostela vystavěn dřevěný kostel, zasvěcený sv. Janu Křtiteli. Král Přemysl Otakar II. nechal na jeho místě postavit nový Kamenný kostel již v gotickém slohu. Tento kostel byl již zasvěcen sv. Václavovi. V druhé polovině 13. století zde pak vzniklo město s vodním hradem.
Kostel, stejně jako celé město, trpěl častými požáry. Po velkém požáru na konci 15. stol. nechal Jan IV. Zajíc z Hazmburka, zvýšit věž kostela a pod římsu nechal vložit znaky svého rodu a své manželky Markéty Minsterberské.
Roku 1669, za držení panství Kateřinou ze Šternberka, postihl město Budyni další velký požár, který zničil většinu města včetně kostela. Poté byl kostel během válečných událostí, zejména během války o rakouské dědictví, několikrát vypálen. V roce 1775, tehdejší majitel panství Ferdinand z Ditrichštejna, nechal kostel opravit v barokním slohu. Byla zvýšena střecha, zvýšena věž a její vrchol upraven do cibulovitého tvaru. Průčelí kostela s portálem bylo přestavěno, doplněno o sochařskou výzdobu a dostalo nynější barokní podobu. Závěr kostela si částečně ponechal gotickou podobu.
V kostele je dnes možno vidět vnitřní malířskou i sochařskou výzdobu.