Kostelec nad Orlicí - stará štětová cesta
Turistické cíle • Technické zajímavosti • Technická památka
Vydáte-li se z centra Kostelce nad Orlicí po červeně značené turistické cestě PhDr. Stanislava Gutha – Jarkovského, zakrátko vystoupáte nad lesopark Lípová stráň. Po okraji tohoto chráněného území vede po vrstevnici velice příjemná lesní cesta ve směru k Suché Rybné. Po několika stech metrech zjistíte, že kráčíte po staré štětové cestě. Ta v minulosti sloužila jako obslužná pro Lomy v Lípové stráni. V lomech se těžila opuka. Není proto divu, že štětovou cestu postavili z této horniny. Lomy nám dnes připomíná už jen zvlněný terén.
Štětovou cestu už značně pohltil zub času. Technická památka je takřka celá pokrytá nánosy lesní hrabanky. Pouze na pár metrech ji můžeme vidět v původní podobě.
Štětové cesty se stavěly už za středověku. Dovolit si je mohla především významná a bohatá města. Ke štětování se používaly ploché kameny, které se kladly na svislo. Dbalo se, aby horní hrana kamenů byla přiměřeně Rovná a povrch cesty tím dobře pojízdný. K výškovému vyrovnání se používaly v podloží drobné kameny, podle potřeby se přihrábnul terén nebo se přisekl plochý kámen. V některých případech se cesty lemovaly kameny (u této nad Lípovou strání tomu tak nebylo). Mezery mezi osazenými plochými kameny se vyplňovaly drobnými kamínky a hlínou z výkopu.
Štětové cesty byly velmi trvanlivé a odolné. Vydržely i několik století. Komfortní jízdu však nezaručovaly. Zvláště cestující v kočárech si museli zvyknout na nepříjemné natřásání doprovázené hlukem. Nicméně ve své době štětování představovalo technologický pokrok. Dnes se štětové cesty staví výjimečně, pouze při obnově historických částí měst nebo při požadavku architekta či stavebníka na archaický vzhled povrchu.