Loading...

Křižanov - ráj medvědího česneku

Turistické cíle Příroda Pohoří

Vydaly jsme se opět po roce jako obvykle za medvědím česnekem do Křižanova. Postupně jsme všichni nasedly ze svých stanic místa svého bydliště, poslední já s Janou v Řetenicích a mířily si to na naši konečnou – KŘIŽANOV!

Křižanov je část obce Hrob, nachází se od ní jihozápadně, na rozloze necelých 3, 5 km. Trvale tu žije okolo 140 obyvatel. Je to mrňavoučká část obce, ale je tu přenáramně krásná příroda a nejen to, ale i památky v okolí, které můžete navštívit a do kterých to není daleko. Při cestě za medvědím česnekem se nám v dáli zobrazila hora Bořeň, která dostala své jméno po manželce Kroka – Bořeny. Ta, nešťastná po jeho smrti viděla na této hoře svého muže, a vztahujíc po jeho vidině ruce, zřítila se ze skály. Lid, protože Kroka a jeho ženu miloval, dal této hoře na její památku jméno Bořeň. Další památky najdete v městě Bílina, kde je zámek Lobkowitzů, ale bohužel není přístupný, neboť byl navrácen rodině. Ale i zvenku je na něj úžasný pohled, neboť se nachází na jedné straně náměstí nad jejich domy. Nachází se tu Pohádkový les, krásná vycházka pro děti a nejen pro ty... Nedaleko jsou lázně Bílina – Kyselka, které se v současné době opravují. Ale dá se tu chodit, neboť se nachází v lesoparku, kde jsou nádherné procházky.

Co se týká samotné obce Hrob, která leží na úpatí Krušných hor, tak i tady je plno památek ke zhlédnutí. Již za vlády Karla IV. se zde kutalo stříbro a další kovy. Po úpadku se město Hrob znovu zmáhá a v r. 1458 získává právo používat znak města. V 16. století se znovu rozvíjí hornická činnost. V r. 1614 byl postaven protestantský kostel. V r. 1917 byl srovnán se zemí, protože byl postaven ze stavebního materiálu, jehož vlastníkem byl osecký klášter. Jeho zbourání se ale tehdy pokládalo za porušení Rudolfova majestátu o náboženské svobodě. Jeho základy jsou však zakonzervovány a lze je shlédnout. Je to velmi zajímavá podívaná…Dále se tu nachází katolický kostel sv. Barbory, postaven v letech 1595 – 1602, v r. 1632 byl vypálen saským vojskem a znovu postaven v r. 1637. V 19. století byl novogoticky přestavěn. Další kostel, a sice evangelický kostel „Vzkříšení“, který byl postaven v secesním stylu architekty R.Schillingerem a W. Graebnerev vás určitě nadchne už jenom svým zjevem. Základní kámen byl položen r. 1900 a zpřístupněn byl r. 1902. Dále se tu nachází železniční trať, která překonává velké převýšení, ale i hluboká údolí z Hrobu, přes Moldavu a dál do Saska. Při výstavbě této trati byl postaven přes údolí potoka Bouřlivec největší most na této trati. Je to ocelový příhradový most o délce 145 metrů, který stojí na dvou kamenných pilířích a je ve výšce 34 metrů nad potokem. Dále je tu směrem k Novým Verneřicům na okraji obce moc hezká kaple z r. 1904. Jsou tu ještě i jiné drobné památky.

V okolí tohoto malého městečka je spousta lokalit, které stojí za to, je navštívit. Je tu nedaleko „Vlčí kámen“ je to soubor skalisek, odkud jsou vidět krásně Teplice. A další a další lokality, mohla bych jmenovat do nekonečna, neboť toto místo nabízí spoustu možných výletů, odkud se dostanete na další zajímavá místa. Třeba vrch Stropník, jež se nachází ve východní části Loučenské lokality, kterou jsme se právě vydaly ke pstruhárně a sběru medvědího česneku. K vrchu Stropník je ale lépe se vydat od města Osek, jež se přímo nad ním vypíná do výšky 856 m.n.m. Odtud je krásně vidět na celý hřeben Krušných hor. Ale i odjinud se můžete dostat na vrch Stropník, nejen z Oseku.

Trochu jsem Vám přiblížila okolní krajinu, ale vrátím se k našemu výletu. Za medvědím česnekem se vydáváme každý rok na jaře, neboť je to účinná, řekla bych i léčivá rostlina, neboť podporuje lepší trávení, činnost žaludku, uklidňuje křeče hladkého svalstva a ničí i střevní parazity, čili tato rostlina je velmi zdravá, a zvlášť na jaře, kdy je třeba si pročistit organismus. Ona totiž se musí sbírat jedině na jaře. Je to první Jarní zelenina, která nám po zimních hodech pořádně pročistí celé tělo. Jednu zajímavost Vám musím napsat, a sice to, že tohle dělají i medvědi, kteří jsou schopni putovat za touto rostlinkou i 100 km. Tak jsme se docela i bály, když jsme se za ním vydaly, abychom tyhle huňáče někde nepotkaly. Ale protože není známo, že by se vyskytovaly v našich krajích, kam jsme si to zrovna zamířily, tak jsme se tím uklidňovaly. Aspoň se nám to doposud a to už pár let, kdy sem chodíme, nikdy nestalo.

Z této rostlinky se dá dělat vynikající špenát, řekla bych, že je daleko chutnější, než normální. A nejen to, dá se přidávat i jako nať buď do polévky, nebo na chleba, i k masu, když ho dáváte do trouby péct, třeba jako sváteční oběd, zkrátka jeho využití je nepřeberné.

Křižanov
Křižanov  •  Foto: Bruklin

Ale abych pokračovala dál, vystoupily jsme na první zastávce v Křižanově, hned u kapličky, před kterou stály dvě krásné lípy, jenže v této dobře ještě neolistěné, holé. Pokračovaly jsme silnicí, vpravo se nám ukázal Domaslavický potůček v zahradě, kde u mlýnského kola posedával hastrmánek. Byl od nás trochu dál, tak jsme na něj jen křikly pozdrav, ale jestli nám rozuměl, to nevím…Kousek za restaurací jsme zamířily doleva, kde opravovaly silnici a musely jsme dávat pozor, abychom nepřišly k úhoně jejich velkou mechanizací. A už jsme shlédly před sebou železniční tunel, kterým jsme prošly a ocitly jsme se v Loučenské pahorkatině. Už nás hned za tunelem „flákl“ do očí medvědí česnek, který se začínal rozprostírat po obou stranách cesty. Domaslavický potůček se vinul oproti nám seshora z mírného vršku, kterým jsme stoupaly. Stačilo trochu té představivosti a mohly jsme si myslet, že máme před sebou Vydru na Šumavě. Jen by holt potůček musel být o pár metrů širší, jinak co do počtu kamenů, které Vydru obohacují, by se jí mohl vyrovnat. Úžasná podívaná…Bylo tu vskutku nádherně, příroda až na ten česnek, nebyla ještě dosud úplně probuzená. Místy tu bylo i docela pochmurno, jen stromy, velikáni nám dělaly doprovod tam, kde nám nebublal v ústrety potůček. Sama bych se tu docela i bála…

Ale dlouho naše cesta netrvala, neboť jsme došly brzo ke pstružárně, kam mířily kroky mých kolegyň, které si chtěly koupit pstroužka. Já tentokrát neměla zájem. Koukala jsem víc po česneku, abych si ho natrhala dostatečné množství. Míjely jsme „PITEVNU“, až to s námi otřáslo, když dotyčný prodejce prohodil“ Dejte si pozor, abyste se tam neocitly!“ To jsme rychle mazaly odtud pryč…Samozřejmě že to bylo prohozeno z legrace, neboť dotyčný prodejce nám pstroužka nejen chytne, ale i vykuchá a tak nade dveřmi to slovo „PITEVNA“ je spíš pro legraci okolo jdoucích. Možná že i pro zastrašení těm, co tu ještě nebyli, kdo ví???

Pstruhy měly dámy v taškách, odpočinek na lavičkách nad pstruží sádkou taky a tak jsme se daly do trhání česneku. A trhaly a trhaly…Ale dohodly jsme se, že půjdeme ještě jednou, škoda nevyužít toho, co nám tu příroda nabízí, nejen své výdobytky, ale i krásné pokoukání na probouzející se les, který byl, když jsme ho navštívily, ještě v takovém polospánku… Po natrhání česneku jsme zamířily k autobusové stanici, ale protože jsme měly ještě půl hodinky čas, zašly jsme do hospůdky, která byla po cestě a daly jsme si někdo pivko, a někdo i oběd. Zaplatily a šly k zastávce, kam za chvíli zamířil náš autobus, aby nás odvezl domů.

Poslední aktualizace: 10.4.2016
Nadmořská výška:
356 metrů nad mořem
Křižanov - ráj medvědího česneku na mapě
Autor: Bruklin
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Křižanov - ráj medvědího česneku

Smírčí kříž na Bouřňáku.
Smírčí kříž na Bouřňáku.
Drobné památky
Ve svahu krušnohorské hory Bouřňák stojí málo známý smírčí kříž. Stojí u dnes již nepoužívané úvozové cesty, nedaleko od červeně značené cesty vedoucí z Hrobu na vrchol Bouřňáku…
0.8km
více »
Hrob - Socha sv. Jana Křtitele
Hrob - Socha sv. Jana Křtitele
Socha
V mestečku Hrob je niekoľko sôch, plastik, ktoré sú dokladom barokového sochárstva v regione pod Krušnými horami. Socha sv. Jána Krstiteľa je zo 17. storočia je barokovou kópiou…
0.9km
více »
Hrob - Socha sv. Josefa
Hrob - Socha sv. Josefa
Socha
Mestečko Hrob, pôvodného názvu Grab, v podhorí Krušných hor má dve námestia, Mírové naměstí a Tržní náměstí. Tržní náměstí má niekoľko historických pamiatok, v jeho…
0.9km
více »
Hrob - Kostel sv. Barbory
Hrob - Kostel sv. Barbory
Kostel
Hlavnou sakrálnou pamiatkou Tržního náměstí v mestečku Hrob, pôvodnej baníckej osady, je katolický kostol sv. Barbory. Kostol je stavbou zasvätenou sv. Barbore zo starovekej…
0.9km
více »
Hrob - Súsošie sv. Jáchyma, sv. Anny a Panny Márie
Hrob - Súsošie sv. Jáchyma, sv. Anny a Panny Márie
Socha
Zaujímavou pamiatkou mestečka Hrob v Teplickom okrese je kamenné súsošie sv. Jáchyma, sv. Anny a Panny Márie. Ide o pamiatku z obdobia baroka, podľa letopočtu pod zdobenou…
0.9km
více »
Turistická známka č. 2315 - Královské horní město Hrob
Turistická známka č. 2315 - Královské horní město Hrob
Turistická známka
Město Hrob leží na úpatí Krušných Hor, mezi městy Duchcov a Teplice. Ve městě se nachází několik velmi…
1km
více »
Hrob - Socha sv. Valentína
Hrob - Socha sv. Valentína
Socha
Sv. Valentín - biskup, lekár, mučetník, patrí k jedným z najobľúbenejších svätcov. Narodil sa v talianskom Terni pravdepodobne v roku 175. V roku 197 sa stal  biskupom, pôsobil…
1km
více »
Základy protestantského kostela v Hrobu a historie....
Základy protestantského kostela v Hrobu a historie....
Trosky
Základy protestantského kostela v Hrobě a historie. Na…
1km
více »
Z Hrobu na lovecký zámeček Tupelín
Z Hrobu na lovecký zámeček Tupelín
Trasa
Vycházka po památkách v blízkém okolí města Hrobu. Po prohlídce starého…
1km
více »
Hrob - Základy zboreného protestantského kostola
Hrob - Základy zboreného protestantského kostola
Zřícenina
Mestečko Hrob v okrese Teplice s približne 2000 obyvate…
1km
více »
Hrob, sv. Prokop nebo sv. Valentýn.
Hrob, sv. Prokop nebo sv. Valentýn.
Socha
Procházet Tržním náměstím ve městě Hrobu a neprohlédnout si sochy světců není snad ani možné. Je jich tu několik a některé jsou více než unikátní.…
1.2km
více »
Hrob, socha sv. Josefa.
Hrob, socha sv. Josefa.
Socha
Socha sv. Josefa je v horní části Tržního náměstí. Nad ní se vypíná několik nádherných starých stromů. Socha samotná je krásné baroko. Byla vytvořena…
1.2km
více »
Výlet za mlsnou hubou do Křižanova
Výlet za mlsnou hubou do Křižanova
Tipy na výlet
Jedeme autobusem do Křižanova, který spadá pod obec Hrob Jely jsme hlavně…
1.2km
více »
Výlet do města Hrobu.
Výlet do města Hrobu.
Tipy na výlet
Výlet do města, ve kterém jsme ještě nikdy nebyli je, vždy zajímavý. I…
1.2km
více »
Kostel sv.Barbory a zajímavosti v městečku Hrob
Kostel sv.Barbory a zajímavosti v městečku Hrob
Kostel
Kostel sv.Barbory a zajímavosti v Městečku Hrob. Městečko…
1.2km
více »
Hrob, kostel sv. Barbory.
Hrob, kostel sv. Barbory.
Kostel
Kostel je, zasvěcen patronce horníků, sv. Barboře. Uvádí se, že byl postaven v raně gotickém slohu v roce 1282. Také se ale jinde dočteme, že uvedené…
1.2km
více »
Hrob, základy luteránského kostela.
Hrob, základy luteránského kostela.
Trosky
Při vycházce Hrobem snad ani nelze minout základy luteránského kostela. Ty…
1.2km
více »
Hrob, protestanský kostel Vzkříšení.
Hrob, protestanský kostel Vzkříšení.
Kostel
Kostel se nachází v parku při Rybniční ulici a je zdaleka viditelný. Hned…
1.2km
více »
Z Hrobu do Hrobu
Z Hrobu do Hrobu
Trasa
Svojí cestu jsem začal v královském a horním městě Hrob. V minulosti to bylo význačné středisko těžby stříbrné rudy, můžeme se o tom přesvědčit v…
1.2km
více »
Hrob, sousoší sv. Jáchyma sv. Anny a Panny Marie.
Hrob, sousoší sv. Jáchyma sv. Anny a Panny Marie.
Socha
Na Tržním náměstí města Hrobu je několik pozoruhodných památek. Mezi ně také patří sochy z období baroka, mezi kterými je i sousoší sv. Jáchyma, sv.…
1.2km
více »
zavřít reklamu