Křížová cesta nad městem Nejdek
Turistické cíle • Drobné památky
Ve městě Nejdek, nedaleko náměstí Karla IV., se nachází v nadmořské výšce 695 metrů kopec jménem Křížový vrch (Kreuzberg). Kdo se tam vydá na výlet, má možnost vidět zajímavou křížovou cestu, která byla postavena v letech 1851-1858 Nadací Křížové cesty na tehdy Střeleckého vrchu (Sschiessberg).
Podnět ke zřízení Křížové cesty dala Anna Häcklová, vdova po bohatém nejdeckém měšťanovi, která věnovala celý svůj majetek ve výši 28 tisíc rýnských zlatých na zřízení tohoto díla. Vykonavatelem její poslední vůle byl městský soudce a představitel obce Franz Waldöstl, který poté založil k tomuto účelu Nadaci Křížové cesty. Nejprve byly od města zakoupeny tři a půl hektaru pozemků na Střeleckém vrchu. Zemní práce se započaly v roce 1851. Pro budování širokých terasovitých cest a opěrných zdí v prudkém svahu bylo použito velké množství. Naopak některé skály museli být vylámány. Čtrnáct kapliček zastavení Křížové cesty stavěli kameníci z tesaných žulových kvádrů. Na závěr stavby bylo podél serpentinovitě vedených cest vysázeno na 250 stromů, většinou buků.
Dne 24. října 1858 proběhlo slavnostní vysvěcení Křížové cesty. O dva roky později byla před prvním zastavením křížové cesty postavena kaple Olivetské hory a do ní přeneseny sochy umístěné předtím pod nejdeckou skálou. V letech 1862-1863 byla postavena kaple Božího hrobu na konci cesty na vrcholu Křížového vrchu. Také přibližně v téže době byla v mohutné skále naproti kříži vytesána výklenková kaplička, do které byla usazena socha Krista ve vězení. Roku 1863 zhotovil nejdecký truhlářský mistr Wenzel Waldöstl dřevěný kříž, který byl osazen na skalnatý vrchol Křížového vrchu. Roku 1897 byl však původní dřevěný kříž nahrazen sedm metrů vysokým železným krucifixem. Navrhl ho a odlil ve spolupráci s nejdeckými železárnami klempíř a kovářský mistr Waldöstl (bratr autora dřevěného kříže).
Křížová cesta se nacházela na atraktivním místě s krásnými a zajímavými výhledy na město i okolí. Proto také byla hojně navštěvována. I přesto, že nebyla nikdy v majetku církve, putovali k ní kromě výletníků také věřící. Za první republiky byly zřízeny na Křížové cestě u každého zastavení dřevěné lavičky. Tyto však byly během 2. světové války zničeny. Po vysídlení německého obyvatelstva a změně režimu se křížová cesta přestala udržovat a nastal její úpadek. Křížový vrch začal zarůstat a po roce 1950 došlo k likvidaci kaple Olivetské hory na počátku křížové cesty. Později byla pobořena i kaple Božího hrobu. Výklenky jednotlivých zastavení byly překryty pletivem, které snad mělo chránit díla před poškozením. Během 60. let 20. století byly dřevěné polychromované reliéfy kapliček zničeny nebo rozkradeny. Stejný osud potkal lavičky a osvětlení. A tak na začátku 90. let 20. století zbyly z křížové cesty jen kříž na vrcholu a holé kamenné kapličky.
V roce 1999 bylo založeno občanské sdružení „Jde o Nejdek“, které přistoupilo k obnově a celkové rekonstrukci křížové cesty. V září roku 2000 se podařilo díky iniciativě občanského sdružení a dobré vůli podniku Lesy České republiky opravit první dvě zastavení na Křížové cestě. Nové reliéfy s tradičními, ale moderně pojatými biblickými výjevy z posledních hodin života Ježíše Krista vytvořila sochařka Markéta Horňáková z Hořic v Podkrkonoší z umělého pískovce. Bohužel neznámí vandalové již během jednoho měsíce reliéfy poškodili.
V listopadu 2001 založilo sdružení Nadační fond a během let 2002 až 2008 se v něm podařilo nashromáždit 2,5 milionu korun na obnovu umělecké části cesty. Nové umělecké reliéfy kapliček navrhl a vytvořil v letech 2002-2007 nejdecký výtvarník Heřman Kouba. Z matriční řezby je poté odlil z umělé pryskyřice karlovarský výtvarník Michal Špora. Následně odlitky patinoval Heřman Kouba různými odstíny hnědi. Doplňky a zdobné prvky kapliček vytvořil nejdecký výtvarník Stanislav Nádeníček. V červenci roku 2007 byla křížová cesta na Křížovém vrchu převedena z majetku Lesů České republiky do vlastnictví města Nejdku, které se poté postaralo o opravu kapliček, hlavní přístupové cesty i o celkovou kultivaci lesa na Křížovém vrchu. Reliéfy jsou dnes chráněny bezpečnostními skly.
Celá křížová cesta byla doplněna veřejným osvětlením a kamerovým systémem. V neděli 31. srpna 2008 byla obnovená křížová cesta při příležitostí 150. výročí jejího vzniku slavnostně otevřena a vysvěcena plzeňským biskupem Františkem Radkovským.
Křížová cesta je dlouhá 1.600 metrů a překonává převýšení 110 metrů. Procházka je to příjemná, jelikož cesty jsou široké a díky serpentinám je stoupání pozvolné. Zastavení křížové cesty tvoří 14 hranolových kapliček z tesaných žulových kvádrů. Objekty jsou 3,5 metru vysoké, 1,75 metru široké a 85 cm hluboké. Završeny jsou trojbokým štítem s profilovanou krycí deskou a kamenným křížkem na vrcholu. Dále jsou kapličky zdobeny rozetami, hlavicemi a ornamentálními vlysy.
Na přední straně kapliček jsou obdélné, polokruhově zakončené výklenky ve tvaru románského okna, ve kterých jsou umělecké reliéfy odlité z umělé pryskyřice a patinované různými odstíny hnědi od Heřmana Kouby a Michala Špory. Tyto představují tradiční výjevy podle římskokatolického kánonu a jsou zpracované v duchu původních odcizených reliéfů velmi zodpovědně v nazarénském stylu.
Jednotlivá zastavení jsou popsána v českém i německém jazyce: I. Ježíš souzen Pilátem, II. Ježíš přijímá kříž, III. Ježíš padá pod křížem, IV. Ježíš potkává svou matku, V. Šimon pomáhá nést kříž, VI. Veronika podává roušku, VII. Ježíš podruhé padá, VIII. Ženy pláčí nad Ježíšem, IX. Ježíš padá potřetí, X. Ježíš zbaven šatu, XI. Ježíše přibíjejí na kříž, XII. Ježíš na kříži umírá, XIII. Ježíšovo tělo sňato z kříže, XIV. Ježíšovo tělo položeno do hrobu.
*
V Nejdku a okolí jsem navštívil další zajímavá místa:
- náměstí Karla IV:https://www.turistika.cz/mista/kasna-rolavka-na-namesti-karla-iv-v-nejdku-u-karlovych-varu
- hradní románsko-gotická věž:https://www.turistika.cz/mista/hrad-zricenina-cerna-vez-a-nejdecka-skala-v-meste-nejdek-u-karlovych-varu
- zajímavý kamenný most nad Nejdkem:https://www.turistika.cz/mista/zajimavy-kamenny-most-pri-ceste-z-nejdku-na-rozhlednu-pajndl
- socha Jana Nepomuckého:https://www.turistika.cz/mista/socha-sv-jana-nepomuckeho-na-namesti-karla-iv-v-nejdku-u-karlovych-varu
- rodný dům krále Miroslava:https://www.turistika.cz/mista/za-kralem-miroslavem-do-mesta-nejdek-u-karlovych-varu
- děkanský kostel sv. Martina:https://www.turistika.cz/mista/kostel-sv-martina-v-nejdku-u-karlovych-varu
- měšťanský dům (muzeum):https://www.turistika.cz/mista/mestansky-dum-dnes-muzeum-v-nejdku-u-karlovych-varu
- Rajmanova vyhlídka:https://www.turistika.cz/mista/rajmanova-vyhlidka-nad-mestem-nejdek
- rozhledna Pajndl:https://www.turistika.cz/mista/rozhledna-pajndl-nad-mestem-nejdek
- naučná stezka nad Nejdkem:https://www.turistika.cz/mista/naucna-stezka-vysoka-pec-rudne
- Evangelický chrám Vykupitele:https://www.turistika.cz/mista/evangelicky-chram-vykupitele-ve-meste-nejdek
*
Další má povídání o některých navštívených místech a cestách se nacházejí na mém blogu: https://cestou-necestou-s-matejem.blogspot.com/ a také na stránkách iDNES: http://pavelliprt.blog.idnes.cz/