Kronštadt
Turistické cíle • Města, obce, vesnice • Město
Toto zvláštní a unikátní město je dodnes opředeno tajemstvím. Byla to vždycky pevnost a námořní základna Baltského loďstva, carského, poté sovětského. Turisté, nejen cizinci, sem měli vstup zakázán.
Dnes se v průvodcích dočtete, že se do Kronštadtu dostanete jen s cestovní kanceláří a že musíte předkládat doklady. Pro jednotlivce že je stále vstup zakázán. Koupila jsem si výlet za 1200 rublů, cestu maršrutkou a projížďku lodí. Výlet jenom lodí je podstatně dražší. Doklady po nás nikde nechtěli.
Jeli jsme podél Finského zálivu a na ostrov po hrázi 14 kilometrů dlouhé. Následovala plavba malou lodí podél pevností (článek). Pak jsme dojeli do centra města, kde byl hodinu rozchod (článek). A nakonec jsme dojeli k přístavu a prohlédli si pomníky, park a kostel (články).
V polovině října bylo dost chladno, nepršelo, viditelnost nebyla nejlepší, ale zážitek rozhodně stál za to.
K historii:
Car Petr I. dal postavit na ostrově Kotlin, 30 kilometrů od právě zakládaného města, pevnost Kronschlot a loděnici. To bylo v letech 1703-1704. Kolem nich postupně vyrostla osada, která dostala roku 1723 jméno Kronštadt (Korunní město). Stala se nejsilnější základnou na Baltu, obranou proti invazím z moře.
V pozdějších letech byly v moři postavené malé pevnosti, forty, které ve válkách se osvědčily. Odrazily britskou a francouzskou flotilu v roce 1854 a nacistické lodě během 2. světové války.
Kronštadt zažil také několik revolucí. Roku 1825 i zde došlo k povstání děkabristů. Fungovala tu organizace Narodnaja volja, prosluhlá svými atentáty na cary, úspěšnými a neúspěšnými. Ke vzpouře námořníků došlo roku 1905 a 1906, kdy házeli své důstojníky za špatné zacházení do kotlů.
Po pádu carismu roku 1917 námořníci vyhlásili svůj vlastní revoluční sovět a nezávislou republiku. Lev Trockij nazýval kronštadské námořníky pýchou a slávou revoluce, bez nich by se neuskutečnila říjnová revoluce a bolševici by nezvítězili v následné občanské válce.
Roku 1921 došlo k povstání kronštadských námořníků pod heslem: Sověty bez komunismu. Trvalo 18 dní. Bitva s vojáky Rudé armády znamenala 30 000 obětí na obou stranách. Pevnost byla nakonec dobytá a vzbouřenci poslaní do Petropavlovské pevnosti, do vyhnanství, 2000 námořníků bylo odsouzeno k trestu smrti. Roku1994 byla odsouzencům posmrtně udělená milost.