Kronštadt - mořské pevnosti
Turistické cíle • Památky a muzea • Pevnost, opevnění
Po příjezdu do Kronštadtu jsme nasedli na malou motorovou loď a následovala půlhodinová plavba kolem mořských pevností. Ty byly postavené na umělých ostrovech ve Finském zálivu v 19. století.
Pevnost Alexandr postavil vojenský stavitel Van der Veide v letech 1838-1845. (Pro srovnání: Francouzská pevnost Boyard se stavěla 18 let). Na její plošině prý stálo přes 100 kanonů. V letech 1898-1917 se zde prováděl průzkum vakcíny proti dýmějovému moru. Říkalo se jí Morová pevnost (Čumnoj fort). Pevnost měla vlastní laboratoř, zvěřinec, stáje a ubytovnu pro vědce s rodinami. Po roce 1917 se pevnost stala znovu námořní základnou, od 60. let 20. století je opuštěná. V létě je možné za poplatek 30 000 rublů vystoupit a prohlédnout si ji uvnitř.
Další pevnosti, Obručef a Totleben, jsme viděli z dálky. Sloužily jako plošiny pro protiletadlová děla během 2. světové války. Z Risbanku zůstala jen rozbitá věž.
Pevnost Konstantin (Fort Velikij kňaz Konstantin) leží na jižním výběžku ostrova, je rozlehlým komplexem kamenných ravelinů. Dovnitř se nesmí, mohli jsme se dívat jen skrz plot.
Když se nás průvodce ptal, má-li někdo dotaz, měla jsem: "Kde je Aurora?" Je na opravě v docích, stráví zde dva roky. Z lodi je při dobré viditelnosti vidět, z přístavu ji ale neuvidíme.