Loading...
Turistické cíle • Přírodní památka
Přírodní památku Kurovický lom (15,121 ha) najdeme na severozápadním okraji Vizovické vrchoviny (podcelek Zlínská vrchovina). Nachází se 300 m severozápadně od kóty Křemenná (315 m), asi 1,5 km jižně od obce Kurovice, v nadmořské výšce 270-300 m.
Chrání opuštěný vápencový lom s jezírkem naplněným průsakovou a srážkovou vodou, z jedné části lemovaný lesem. Stěnový lom byl založen k těžbě jílovitého vápence už před rokem 1840. Těžba byla několikrát pozastavena a znovu obnovována, dnes je již ukončena. Starší vytěžené plochy byly vminulosti částečně zavezeny hlušinou, prostor lomu byl zvětší části ponechán přirozenému vývoji.
Kurovický lom je unikátní geologickou lokalitou, zejména zhlediska přítomnosti hranice mezi útvary jury a křídy, která je dokladem vulkanismu vtomto období (jediná na Moravě), výskytu makrofosilii, zejména aptychů (víčka schránek amonitů), výskytu řady dalších fosilních druhů mikrofauny a mikroflóry. Severozápadní stěna lomu je jedinečnou sekvencí eolitických sedimentů a fosilních půd, zaznamenávající klimatické podmínky v období kvartéru. Lokalita je využívána k výzkumu Českým geologickým ústavem.
Významnou část přírodní památky představují plochy charakteru lesostepi s výskytem teplomilných druhů rostlin a silně ohrožených druhů plazů, z ohrožených druhů rostlin se zde hojně vyskytuje hořec křížatý (Gentiana cruciata).
Lokalita leží mimo značené trasy.