Lázně Evženie
Turistické cíle • Sport a rekreace • Lázně
Lázně Evženie najdeme na levém břehu řeky Ohře na okraji města Klášterec nad Ohří. Tyto méně známé lázně obklopuje z jedné strany lázeňský park, ze strany druhé park klášterského zámku a přirozenou hranici areálu lázní, který má rozlohu větší než 70 000 m2, tvoří i řeka Ohře.
Dějiny zdejšího lázeňství začínají 18. května 1881, kdy místní usedlík pan Fickert zjistil, že voda v jeho nové studni má sice kyselou, ale velmi dobrou chuť. Analýza potvrdila, že se jedná o kvalitní minerální vodu s vysokým obsahem kysličníku uhličitého. Tato minerálka si obratem získala oblibu obyvatel z města a v roce 1886 Josef Fickert prodal veškerý majetek včetně studny s minerální vodou ústeckému cukrovarníkovi Františku Fieberovi. Ten zatím bezejmenný pramen pojmenoval podle své manželky Eugenie - Evženka a pramen dal odborně podchytit a upravit. Nechal vystavět potřebné budovy pro zpracování a využití minerálky a v sousedství založil park s rozlohou 2,5 ha. Při hloubení další studny zde byla v roce 1897 naražena další minerální voda, která se začala stáčet a prodávat. Tento pramen dostal název Městský. V roce 1898, přesněji 9. dubna byla Evženie prohlášena léčivým pramenem, což byl začátek lázeňství v Klášterci nad Ohří. V průběhu let se produkce minerálních vod zvyšovala a ročně se v klášterecké stáčírně plnilo až 2,5 milionu litrových lahví a touto Kyselkou byla dokonce zásobována i Rommelova armáda při bojích v Africe.
Provoz Kyselky byl zastaven až roku 1950. Tehdy přestalo pracovat jímací zařízení a areál začal chátrat - navíc byl Městský pramen dokonce zabetonován.
Obnova a rekonstrukce pramene Evženie začala až na jaře roku 1964 - 1. května byl pramen zpřístupněn veřejnosti, ale budovy prakticky využívány nebyly. Změna nastala po roce 1990, kdy kdy byl objeven další pramen a město Klášterec nad Ohří přistoupilo k obnově a rozvoji lázeňské zóny. Dochovaly se tak a byly zrekonstruovány někdejší lázeňské budovy u empírové Střelnice z roku 1829 se sloupkovým přízemním portorikovým rizalitem. Dnes Jsou celé Lázně Evženie přístupné veřejnosti, přičemž celý objekt byl přestavěn tak, aby klientům mohl nabídnout komplexní lázeňskou péči včetně ubytování a stravování.