Lázně Evženie u Klášterce nad Ohří.
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Vycházka - půldenní • Do přírody
Kam a jak jedeme?
Cesta zámeckým parkem proti proudu řeky Ohře nás dovedla k areálu lázní Evženie. Ty se nacházejí jižně od města a jejich začátek lze datovat do roku 1883, kdy zde byl objeven pramen. Když se po několika letech prokázaly jeho léčivé účinky, dostal jméno Evženie. V roce 1897 došlo k nalezení dalšího pramene, který byl pojmenován pramenem Městským a poté již nebylo daleko k založení lázní. Byl vystavěn lázeňský pavilon a kolem založen poměrně rozsáhlý park. Lázně se bohužel v polovině 20. století uzavřely a celý areál pozvolna chátral. V devadesátých letech 20. století došlo k objevení dalšího, tentokrát Kláštereckého pramene. Od této doby začalo znovuzrození lázní.
Za čím jedeme?
Na okraji lázeňského parku je domeček s prameny Městským a Kláštereckým. Je možné se z obou napít a koupit si tady velmi chutné lázeňské oplatky. Odtud jdeme k lázeňskému domu Evženie. Původní stavba byla ke konci 20. století a na počátku 21. století rozšířena a zmodernizována. Ale na svém půvabu nic neztratila. Nedaleko odtud je lázeňská promenáda se dřevěnou kolonádou. Dalšími budovami jsou restaurant Peřeje a penzion. Pod starou lípou stojí barokní socha sv. Jana z Nepomuku. A v lázních nemůže chybět ani kašna. Za tímto seskupením budov je park s altánky a v něm je umístěno několik moderních sochařských výtvorů. Stará Studna je uzavřena ozdobnou železnou mříží. K léčbě zřejmě patří i pohyb a kromě procházek si tady lze zahrát i tenis. U kurtů je malé jezírko s lekníny a zastávka městské Dopravy a to už se dostáváme k místu, odkud jsme vyšli.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Najíst se dá ve výše uvedené restauraci anebo v nedalekém Klášterci. S ubytováním to je podobné.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Celý areál lázní je hezky upravený a moc se nám to tu líbilo. Na rozdíl od velkých lázní je to tady útulné a spíše venkovské prostředí, které se jen tak někde nenajde.
Ostatní informace
Na závěr jsme si opsali, co se zde všechno lečí. Jsou to nemoci pohybového aparátu, cévního ústrojí a poruchy metabolismu tuků a cukru. Ještě pár řádek k pramenům. Evženie je mírně radioaktivní a pramen se využívá pro 21 až 28 denní pitnou léčbu. Klášterecký pramen je minerální voda vhodná k dlouhodobému pití. Její pravidelné pití zabraňuje žaludečním potížím. Doporučuje se pro diabetiky. Městský pramen lze také pít bez omezení. Z pohledu léčivých účinků stojí uprostřed mezi oběma prameny. Voda léčí žaludeční obtíže, je podpůrná při léčbě cukrovky a k léčbě onemocnění močových cest. Délka cesty z kláštereckého náměstí a zpět je okolo 2 km. K lázním je možné dojet autem. Mapa KČT, na které lázně najdeme, má číslo 7 a název Žátecko.