Loading...
Pramen Leopolda Grabnera najdeme asi 250m od poutního kostelíka Sv. Trojice nad Vysokým Potokem po červené TZ směrem k Boudě. Většina cestopisů, článků aj. z tohoto místa opakuje: nedaleko kostelíka Svaté Trojice nejdeme mírně radioaktivní pramen Rudolf. Kromě toho, že i s tou radioaktivitou je to sporné, na pomníčku samotného pramene je napsáno úplně něco jiného. U cesty najdeme bohatě vybavený rozcestník, kde se na tabulce označení místa skutečně píše „Pramen Rudolf“. Přitom stačí seběhnout asi 20m pod cestu kde si můžeme přečíst:
Seehohe 879m
Leopold Grabner Quelle
Renoviert 1897
Návštěvník ani nemusí být žádný kovaný lingvista, aby si přeložil, oč se jedná. Nadmořská výška spíš nesouhlasi, ta spíš odpovídá těm 860m na rozcestníku ale zbytek se o žádném Rudolfovi nezmiňuje. Leopold Grabner byl významným lesníkem v liechtenštejnských službách, žil v l. 1802-1864. Kdo trošku zná třeba Moravský kras, možná že si vzpomene, že má pomník i třeba tam (asi 1km jižně od Olomučan).
Zdá se, že někde zařádil šotek, který tedy místo přejmenoval. Pokoušel jsem se alespoň něco málo zjistit na internetu, ovšem kromě jedné reakce v diskuzi jsem zatím nic kloudného neobjevil. Asi by bylo lepší zapátrat někde v archivech, ale to si nechám až na důchod. Ovšem v malém osobním archivu jsem alespoň něco málo našel. V průvodci Jeseníky, Olympia, autor V. Knoz z r. 1975 je na mapce okolí Svaté Trojice uveden Grabnerův pramen. Nutno podotknout, že starší kolegové turisté značkaři si této knihy dosti cení, že to byl jeden z nejlepších průvodců co o Jeseníkách vyšel. V dalším vydání tohoto průvodce z r. 1981, autor Z. Zerzáň je již pramen Rudolf.
Značení místa se asi jen tak nezmění, musely by se kvůli tomu měnit třeba i navazující směrovky, možná když by se poštěstilo a musely se vyměnit naráz všechny v okolí. Nicméně to znamená změnit i mapy aj. Každopádně by se ale slušelo, aby píšící turisté uváděli více správný název místa.
http://de.wikisource.org/wiki/ADB:Grabner,_Leopold