Vysoký Potok (Malá Morava) – jubilejní kameny knížete Johanna II. z Lichtenštejnu u Svaté Trojice
Turistické cíle • Památky a muzea • Pomník
Jubilejní kameny knížete Johanna II. z Lichtenštejnu (nebo chcete-li z Liechtensteinu) se na našem území objevily na konci 19. století, přesněji v roce 1898. Tehdy totiž pan kníže vládl na svých panstvích úctyhodných čtyřicet let. Tyto kameny lze jistě považovat za památku zajímavou a neobvyklou, ale určitě nejsou – alespoň pro obyvatele Šumperska - takovým unikátem, jak nám bývá občas předkládáno. Lesní správa Ruda nad Moravou několik takových pomníčků knížete Johanna II. z Lichtenštejnu obnovila, upravila a částečně i veřejnosti zviditelnila. Jubilejní kámen, o kterém je tento článek, najdeme u lesní poutní kaple, která se nachází na česko-moravské hranici mezi městy Králíky a Hanušovice. Možná i proto bývá toto místo v různých informačních pramenech často střídavě řazeno k pohoří Kralického Sněžníku i Hrubého Jeseníku.
Tyto kameny byly tedy do lichtenštejnských lesů umístěny v roce 1898, a to díky iniciativě knížecího lesního rady Julia Wiehla, který byl v té době již rok olomouckým ústředním ředitelem lichtenštejnských lesů. A musela to být celkem fuška, protože jubilejních kamenů bylo tolik, co revírů. Těch bylo v té době zřejmě 168. Protože u každého z nich bylo vysazenou 40 jubilejních doubků, přibylo tehdy najednou nějakých 6.720 stromků. Těmto „lesním školkám“ se říkalo „Fürst Johannes - Eichen Gruppe“ tedy „skupina dubů prince Jana“ a u nich byla navršena kamenná mohyla. Do ní byla pak zasazena kamenná deska s nápisem: FÜRST JOHANNES EICHEN / XXXX JÄHR. REG. JUBILEUM / XII. NOV. MDCCCXVIII.
O některých jubilejních kamenech jsem již na Turistice psal (https://www.turistika.cz/mista/hrabenov-jubilejni-kameny-knizete-johanna-ii-z-lichtenstejnu), další „přišumperský“ se nachází u kaple Svaté Trojice. Tato lesní poutní kamenná kaple byla vybudována – na místě svých starších předchůdců – v roce 1898 a najdete ji na na severovýchodním svahu „tisícovky“ Jeřábu, nejvyšší to hory Hanušovické vrchoviny. Přesto, že je tato kaple také známým a oblíbeným turistickým místem s křížením všech barev TZ, v jehož okolí se nachází radioaktivní prameny, o zdejším jubilejním kamenu se zase až tak moc mezi „lidem prostým“ neví. Kámen „U Svaté Trojice“ je v podstatě shodný se svými kolegy a platí pro něj tedy totéž, co pro ten hrabenovský.
V souvislosti s jubilejními kameny lze přidat ještě pár zajímavostí. Těch vysazených stromků bylo zřejmě podstatně více, než je uvedeno výše. Nebylo jich totiž jen 40 doubků, ale 58 (20 dubů letních, 20 dubů zimních a 18 dubů červených. 40 dubů mělo symbolizovat dobu Janovy vlády, 18 dubů věk knížete při nástupu vlády a celkový počet 58 stromků představoval věk knížete v době „vztyčení“ kamenů. Význam stromků, kterých by tedy bylo vysazeno celkem 9.744 a z nichž se většina do současnosti nedochovala, nebyl jen oslavný, ale také vědecký. Vysazené duby měly demonstrovat, jak prospívají na různých místech v různých nadmořských výškách. Koneckonců je to logické, vždyť Jeho Jasnost Johann II. (Maria Franz Placidus), suverénní kníže a vládce domu Lichtenštejnů, vévoda Opavský a Krnovský, hrabě z Rietbergu a rytíř Řádu zlatého rouna proslul také jako velký mecenáš vědy a umění.
Všechny jubilejní kameny jsou dobře přístupné po značených trasách pro pěší turisty i cyklisty a dá se – až téměř k nim a někde jen na zvláštní povolenku – dojet také automobilem. Areál poutní kaple Svaté nebo Nejsvětější Trojice se nachází v katastru obce Vysoký Potok. Ten je součástí obce Malá Morava na Šumpersku. A samotný kámen najdete najdete tak, že se postavíte zády ke kapli a vydáte se přímo „za nosem“. Brzy je uvidíte po své pravé ruce.
A jen malá poznámka na závěr: Ve finále trvala vláda pana knížete 70 a čtvrt roku a v příslušných „evropských tabulkách“ ho tak předběhlo jen francouzské Slunce, tedy Ludvík XIV.