Lesní Mlýn
Dnešní podoba místa jen stěží napoví, že tu kdysi bylo nějaké osídlení. Textační tabulka turistického rozcestníku (modrá a žlutá) s názvem Adamovské údolí napoví, že v údolí potoka Telčava stávala osada Adamov (rovněž zaniklá).
Z samoty sevřené v údolí Vrbenského potoka se dochoval jen prostý kříž. Jen stěží se dá zjistit, kde stávaly budovy Lesního Mlýna – původně Buschmühle. Samota patřila do katastru nedalekého, výše položeného Velkého Vrbna. Vesnici podle záznamů založil Hynek Bruntálský z Vrbna (tady to přízvisko Vrbno je ovšem to pod Pradědem) v roce 1614. Jestli ve stejné době vznikl i mlýn je otázkou. Spekuluje se dokonce, podle údajně nalezené skleněné tabulky s nápisem MDXXIII tu byla snad sklárna (1523), ale jisté to není.
Pokud to tak bylo, tehdy panství vlastnil Bohuš ze Zvole, okolní vesnice vznikly ale rovněž až v 17. století (Malé Vrbno 1625, Adamov 1686), takže mlýn mohl poskytovat služby až s početnějším osídlením v okolí.
Podle pověstí měl mlýn poněkud pochybnou pověst, scházela se tam jakási „Rudá banda“, což byli snad pytláci nebo loupežníci, ale údajně se tady ztratilo i dost lidí. Na základě pověstí napsal v roce 1927 Josef Wolf-Waldheim povídku „Der Fluchs der Bushmühle“ – Prokletí lesního mlýna kde líčí drama, které se tu mělo odehrávat.
Mimo mlýna na samotě stála i kaple Jana Nepomuckého. V roce 1836 ji nechal postavit tehdejší mlynář Johann Nentwich nákladem 200 zlatých. Podle záznamů věžička měla 22,5 kg těžký zvon sv. Floriána, odlitý v Olomouci.
Mlýn se dočkal největšího rozmachu za Konráda Rösnera. Ten získal podnik v roce 1870. Mlýn se stával asi z pěti objektů, dva byly zděné (navíc kaple). Posledním mlynářem byl Rudolf Rösner (nar. 1899), který po válce dožil v Německu (po odsunu).
Z bývalé samoty zůstal jen kříž, který Konrád Rösner nechal postavit se svou ženou Marií Annou v roce 1898. Kříž stál vlastně před kaplí, a protože je vlastně na pravém břehu Vrbenského potoka, jde vlastně o katastr Malého Vrbna, budovy mlýna a staku stály na opačném levém břehu, tedy ve Velkém Vrbně.