Jedeme znovu na severovýchod - 32. den - dopoledne: Dalimilova rozhledna na Větrově u Starého Města pod Sněžníkem - slavnostní otevření, chata Paprsek
Pátek 9. 7. 2021 - dopoledne
V noci byl klid, spalo se fajn. Až do pěti. To jsem se vzbudila a překvapilo mne venku zajímavé světlo s odstínem do oranžova. Dodávku máme vzadu bez oken, jen do kabiny je vyříznuté okénko. Otevírám dveře a nechápu, co se děje. Venku se nízko válejí těžké černé mraky a snad slunce a další atmosférické jevy způsobují tento barevný jev. Než jsem vyndala foťák, je po zázraku.
Pro jistotu už zavírám dveře pořádně a chceme pokračovat ve spaní. Ještě jsme neusnuli, zvedl se vichr a vzápětí nás skropily první kapky. Déšť sílil, vichr taky. Slyšeli jsme, jak déšť bubnuje do auta ze všech stran, s autem to lomcovalo. Ještěže jsme zůstali tady na parkovišti v Koutech nad Desnou, kde nás neohrožují žádné stromy. Navíc jsem se vzbudila v pravý čas, přes nedovřené dveře by sem pěkně napršelo.
Tato slota netrvalo dlouho, začalo bouřit, vichr se uklidnil a za drobného deště jsme zase usnuli. Tedy hlavně Ota. Já už toho moc nenaspala, protože déšť postupně zesiloval a slábl, bouřka se blížila a vzdalovala. V 8 se zdálo, že už bude klid, sluníčko se začalo prosazovat.
I když jsme původně na snídani chtěli odjet, chystáme snídani tady. Parkoviště zůstává prázdné. Usušili jsme deštníky, uvařili čaj a připravila jsem snídani. Sníst jsme to už nestačili. Sluníčko zmizelo, další bouřka se blíží. S prvními kapkami se zavíráme v kabině. Aspoň že tu snídani jsme si připravili.
Prší pěkně a vytrvale. V dešti odjíždíme. Rádi bychom byli do půl jedenácté u chaty Paprsek v Rychlebských hrách. Vyjíždíme do mlhy nebo do mraků. Zastavujeme se ještě ve Starém Městě nakoupit chleba a něco k večeři. Tady to známe, byli jsme tu už vloni. Nemusíme nic hledat. Jdeme na jistotu. Na chatu Paprsek jsme dojeli včas.
Najednou se výrazně ochladilo. Převlékáme se do teplejšího a jdeme na Větrov, kde stojí nová Dalimilova rozhledna. Vloni jsme se tu byli podívat, to ji teprve stavěli. Že bude slavnostně otevřena dnes, to jsme zjistili skoro náhodou - kdesi cestou byl u silnice reklamní poutač. Časově nám to tedy vyšlo perfektně. Trochu horší je to s počasím. Jsme v mracích, rozhledna z dálky vypadá jak tajemný hrad v Karpatech. Naštěstí už moc neprší. Spěcháme, ať to vše zvládneme. Je to dál, než jsme čekali. Na víc jak 2 km nemáme ani půl hodiny času.
Stavbu této rozhledny inicioval podnikatel Dalimil Mika (podle něj byla pojmenována). Je to replika rozhledny, která byla dne 9. 7. 1899 dokončena na 10 km vzdáleném Kralickém Sněžníku. Během války a v letech po ní se o ni nikdo nestaral. I díky povětrnostním podmínkám začala chátrat. Vandalové jí k rychlému konci také trochu pomohli. R. 1966 již byl vstup na rozhlednu zakázán a 11. října 1973 ji polští ženisté odstřelili. Dalimilova rozhledna na Větrově byla otevřena přesně na den po 122 letech od jejího otevření. Je to tedy i tichá vzpomínka na ni. I když v konečné podobě vypadá stejně, tak projekt se musel udělat zcela nový. Původní se nenašel.
Dvě spojené věže různé výšky byly postaveny v letech 2019 - 2021 z litého betonu. Jsou obloženy kamenem. Vyšší věž je 34 metry vysoká. Vyhlídka je ve výši 28 metrů. Nejdřív se stoupá po 130 betonových schodech na vyhlídku na nižší věži ve výšce 17 metrů, pak je nutno vystoupat ještě 38 schodů po zúženém ocelovém schodišti. Shora je výhled na Staroměstsko, Rychlebské hory, Hrubý Jeseník, Kralický Sněžník, Hanušovickou vrchovinu. Za hezkého počasí musí být fantastický.
Vstup je zpoplatněn. Vstupenka se kupuje u vstupu v automatu - platba je kartou nebo hotově. Samotný vstup je pak přes turniket, který umožňuje kontrolu počtu návštěvníků, např. i v době kovidu. K rozhledně přiléhá hezká dřevěná chata - restaurace.
Vstup je zpoplatněn. Vstupenka se kupuje u vstupu v automatu - platba je kartou nebo hotově. Samotný vstup je pak přes turniket, který umožňuje kontrolu počtu návštěvníků, např. i v době kovidu. K rozhledně přiléhá hezká dřevěná chata - restaurace.
K rozhledně jsme přišli na poslední chvíli. Skoro jsme si ji nestačili ani prohlédnout. Jen o chvilku později jsme vyslechli slavnostní úvod a byli svědky křtu farářem Římskokatolické farnosti ve Starém městě pod Sněžníkem. Vše trvalo jen krátce, páska u vchodu byla přestřižena a už se mohlo nahoru - samozřejmě s respirátorem. Nařízení platí i tady, protože rozhledna je zděná, uzavřená - tedy s výjimkou vyhlídkové plošiny.
My jsme přišli mezi posledními a zastavili jsme se v blízkosti vchodu, takže se nám podařilo na věž vystoupat mezi prvními. Dnes je to zdarma, v rámci covidových omezení může být nahoře max. 45 lidí. Terminál současně s obsluhou to pěkně hlídá. Je to krásně udělané, ta určitě vydrží věky. Na nižší věži je malá vyhlídka - má to výhodu, lze si odpočinout, vydýchat se a při tom se kochat. Nahoře je vyhlídkový ochoz. Samozřejmě když jsme se dostali nahoru, zase prší. Ale na tu bídu je ještě něco vidět. Vidíme dokonce i chatu Paprsek.
Restaurace zatím není zkolaudována, takže není pro veřejnost ani otevřena. Občerstvení zajišťuje venku několik stánků. Ota si dává pivo a kupuje do své sbírky pohlednici rozhledny. Já dávám nealko. Mají tady i párky. Od 12 hodin tady má hrát Robert Křesťan & Druhá tráva. Jenže v tom vlhku a chladnu jim to nejde naladit, začínají o 1/4 hodiny později a stejně to neustále dolaďují. Chvilku posloucháme, ale není to muzika podle našeho gusta. Nečekáme ani na další hudební program. Loučíme se s rozhlednou, která se schovává v mracích. Viditelnost se zjevně zhoršuje. Měli jsme štěstí. Jsme překvapeni, že je všední den a mizerné počasí, přesto je tu lidí dost. Další stále přicházejí.
Na chatu Paprsek už se vracíme pomalu. Tato dřevěná chata byla postavena r. 1932, tehdy pod názvem Slezský dům (Schlesierhaus). Byla vybavena pro letní i zimní turistiku, brzy se stala střediskem lyžařů. Chata měla vlastní elektrárnu, bylo zde ústřední topení, rozvod vody z vlastní studny, dokonce na pokojích tekla i teplá voda. Ve 2. pol. 70. let byla v sousedství postavena nová budova, kde bydlel personál, ale kde byly i reprezentační apartmány pro zvláštní hosty. Protože budova sloužila stále jako rekreační zařízení, byla dobře udržována a tak si vlastně zachovala svůj původní vzhled. Jen později byla přistavěna velká vyhlídková terasa.
U chaty byla r. 2009 postavena dřevěná kaplička sv. Kryštova - nechal ji zde na vlastní náklady ke svým 60. narozeninám postavit pan Miloslav Míka, který od r. 1983 chatu spravoval.
Samozřejmě nás zajímá i interiér této historické chaty. Jdeme se tedy najíst, i když moc hladu ještě nemáme. Původně jsem myslela, že si dám jen polévku, ale tu mají za 70,- Kč, hlavní jídlo stojí od 130,-. Není co řešit. Obsluha je rychlá, i když je poměrně plno. Hlavní je, že jídlo je dobré. Za drobného mrholení odjíždíme za další rozhlednou. Snad se to počasí zlepší.
GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor
(50.195, 16.981)
Poslední aktualizace: 17.11.2021
Vyhledání vlakového spojení na výlet
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Staré Město
Vyhledání vlakového spojení
Příspěvky z okolí Jedeme znovu na severovýchod - 32. den - dopoledne: Dalimilova rozhledna na Větrově u Starého Města pod Sněžníkem - slavnostní otevření, chata Paprsek
Návrat kamenné krásky – ale na Větrov
Cestopisy
Dovolil jsem si vypůjčit podnázev propagačního letáčku, který je k dispozici všem návštěvníkům, kteří se vydají na Větrov v Rychlebských horách. Ta kamenná kráska se jmenuje (zatím) Dalimilova rozhledna (podle sta…
0.5km
více »
Větrov – Dalimilova rozhledna
Rozhledna
Dějí se to věci. Na Králickém Sněžníku (viděl jsem to na fb) už prý konečně začala výstavba rozhledny. Je to na polské straně, takže to staví tamní stavaři. Rozhledna to bude zcela nová,…
0.5km
více »
Dalimilova rozhledna
Tipy na výlet
Dalimilova rozhledna je elegantní kamenná rozhledna tyčící se na vrcholu Větrov v Jeseníkách. Je součástí Horského areálu Paprsek. Její stavba byla inspirována původní rozhlednou, která byla na Sněžníku uvedena do provozu v roce 1899 a v roce 1973 byla pro nevyhovující stav z důvodu zanedbané údržby odstřelena. Současná rozhledna je její přibližnou kopií, akorát nestojí na Sněž…
0.6km
více »
Větrov - vrcholová kniha
Vrchol
Významný vrchol na zelené turistické značce ze Starého Města pod Sněžníkem na Paprsek. Travnaté temeno nabí téměř kruhový rozhled, na východ, jih a západ do širokého okolí od Rychlebských ho…
0.6km
více »
Dalimilova rozhledna a chata Paprsek (malý okruh z Velkého Vrbna)
Tipy na výlet
Trasa tohoto výletu je natolik schůdná pro všechny věkové kategorie, že zřejmě zaujme téměř každého. Setkáme se zde nejen z krásnou přírodou a známou horskou chatou, ale také navštívíme…
0.6km
více »
Milířem do Staráku
Cestopisy
Po třech mizerných zimách ta letošní konečně funguje tak nějak normálně, tudíž doba velí využít každou volnou chvilku, obout lyžáky a nasadit běžky a hurá na hory. Tradiční lokalitou našich výletů je Ramzová a oko…
0.7km
více »
Grafitový lom Konstantin
Důl, štola, šachta
Pod sjezdovkou na Paprsku, u Velkého Vrbna, je velký lom na grafit. Je to exkurzní lokalita – významný studijní profil. Kromě grafitu je zde hojný pyrit a mramory. Více informací např. na:http://pruvodce.geol.mora…
0.9km
více »
Velké Vrbno - Vodotrysk
Zajímavost
Vodní živel v dobrém i ve zlém je věrným souputníkem lidského života. Každého jistě fascinují velké vodní plochy, mohutné řeky, horské vodopády a bystřiny, ale i potůčky, jezírka či tůňky všeho druhu. Jak z centra metropolí mizela příroda i s vodním živlem, snažili se stavitelé alespoň v omezené míře přivést vodní prvek do veřejných prostranství, proto se můžeme setkat ve…
1.2km
více »
Velké Vrbno - památné lípy
Památný strom
Velké Vrbno je v současnosti jen rekreační osadou pod správou Starého Města p. Sněžníkem (poměrně významnou). Obyvatelé se zabývali povětšinou hornickou činností, zčásti dřevařství a zemědělství. Osada nemá příliš významných památek (pokud mezi ně nezahrneme horskou chatu Paprsek, ale ta je ještě zánovní).
Nicméně na poměrné stáří osídlení poukazují památní stromy. Na malé…
1.2km
více »
Lesní Mlýn
Samota
Dnešní podoba místa jen stěží napoví, že tu kdysi bylo nějaké osídlení. Textační tabulka turistického rozcestníku (modrá a žlutá) s názvem Adamovské údolí napoví, že v údolí potoka Telčava stávala osada Adamov (rovněž zaniklá).
Z samoty sevřené v údolí Vrbenského potoka se dochoval jen prostý kříž. Jen stěží se dá zjistit, kde stávaly budovy Lesního Mlýna – původně Buschmühle. …
1.3km
více »
Jelen
Vrchol
První výraznější vrchol malé „hřebenovky“, červené značené trasy ze Starého Města pod Sněžníkem do Ostružné. Celkem nová trasa spojuje obě obce v poměrně atraktivní trase zprvu kolem bunkrů a opevnění v okolí Star…
2km
více »
Milíře
Tipy na výlet
Na Ramzovou nebo do Petříkova, předpokládejme, že čtenář Turistiky je dostatečně vzdělán a podle svých možností a nálad zvolí vhodný dopravní prostředek (vlak, autobus, automobil). Konečný cíl se beztak nachází …
2km
více »
Milíře pt. 2 – Monstrózní
Tipy na výlet
Jedeme na Ramzovou (v Jeseníkách). A protože si chceme užít, tak vlastně z tradice vlakem, je to pohodlné a když se sejde větší banda, i zábavné. Ač kalendářně zima, už zase počasí připomíná všechno možné, jen ne …
2.1km
více »
Velké Vrbno - kaplička Sv. Kryštofa
Kaple
V těsné blízkosti chaty Paprsek v Rychlebských horách dnes najdeme dřevěnou kapličku. Jak si můžeme v kapli přečíst, donátorem stavby je pan Miloslav Míka ze Starého Města. Ovšemže se jedná o chataře z Paprsku, který stavbu nechal zhotovit u příležitosti svých 60. narozenin. Stavba byla vysvěcena 26.9.2009, zvon v kapli pochází ze zaniklé osady Grund Messinghammer.
Samotný…
2.3km
více »
Kronfelzov
Osada
Původně zemědělská osada vznikla někdy koncem 18. století. Původní název Hüttendorf byl mírně hanlivý, měl naznačovat něco jako chatrčovou vesnici. Název Kronfelzov se odvozuje podle branenského (kolštejnského far…
2.3km
více »
Ski areál Paprsek - Olšanka Velké Vrbno
Ski areál
Výborné lyžařské středisko v Jeseníkách. Vyrostlo relativně nenápadně díky výtečné práci týmu chataře pana Míky na Paprsku. Chata Paprsek dlouhodobě patří k nejvyhledávanějším místům v této části Jeseníků, respekt…
2.3km
více »
Chata Paprsek - únor 2013
Tipy na výlet
Dopolední lyžování a následný gastronomický zážitek na Paprsku. Asi kilometr dlouhá a poměrně široká sjezdovka se sklonem "tak akorát" . Svah je dobře udržovaný, z jedné strany lemovaný snowparkem. Kromě překážek …
2.3km
více »
Pohádka
Trasa
Okolí Paprsku v Rychlebských horách je pravým rájem běžkování v Jeseníkách, značná nadmořská výška zaručuje solidní sněhové podmínky, dobrá dopravní dostupnost pak i značný příliv…
2.3km
více »
Celý rok na Paprsku
Tipy na výlet
Na Paprsek. Pěšky, či na kole. Samozřejmě by to bylo možné i automobilem, to bychom ovšem museli být ubytovaní hosté, a co si budeme povídat, automobilový výšlap by zcela neodpovídal požadavkům na výkon odměněný n…
2.4km
více »
Paprsek- tur. chata
Chata
Turistickou chatu Paprsek nalezneme pod horou Palaš (1024m n.m.) v CHKO Jeseníky nedaleko státní hranice s Polskem. Při pěkném počasí jsou z chaty krásné výhledy do okolí. Vede zde žlutá turistická značka z Adamov…
2.4km
více »
Hanušovická vrchovina: Staroměstská pevnostní oblast
Pevnost, opevnění
Hanušovická vrchovina: Staroměstská pevnostní oblast (08/2018)
Hanušovická vrchovina je pohoří v Jesenické oblasti při západním úpatí Hrubého Jeseníku, které dostalo jméno podle města Hanušo…
2.4km
více »
Zaniklé Kunčice
Zřícenina
Pokud je možnost a vyrazím do relativně známých míst (pro mě), snažím se kousek cesty projít nějakou neznámou končinou či méně neznámou cestou. Když už jsem po nějaké době zavítal na Staroměstsko a došel až do okolí Kunčic, tedy současné části Starého Města (p. Sněžníkem), kousek cesty jsem takto absolvoval. Od křižovatky Zhořelá (tj. od pohraničního hřebenu směrem od Medvědí…
2.9km
více »
Kolem Branné, pt. 2 - do Staráku
Tipy na výlet
Znovu do Branné, k úpatí Hrubého Jeseníku, tentokrát hromadným dopravním prostředkem, celkem často sem jezdí vlak, autobus spíš ve všední den, pokud dojedeme autem, nejspíš se budeme muset vrátit. Okolí městečka Branné nejsou jen vysoké hory Hrubého Jeseníku, ale západně od se rozkládá nižší vrchovina, zvaná Branenská, ta je jinak součástí rozlehlejšího celku Hanušovická vrchovina. Díky …
3.4km
více »
Staré Město pod Sněžníkem
Městečko
Staré Město leží na rozhraní několika horských masivů. Na východě a severu to jsou Rychlebské hory (Travenská vrchovina, Smrk 1125m), jižní část Staroměstska náleží k Branenské vrchovině,…
4km
více »
Staré Město p. S.
Město
Staré Město leží na Severní Moravě, severním směrem od města Šumperk. Městečko se rozkládá v oblasti Hrubého Jeseníku pod vrcholkem kralický sněžník ( 1423 m.n.m.). Staré Město je malebné podhorské město, které …
4.1km
více »
Staré Město - Králický Sněžník - Klepáč - Horní Morava
Trasa
Vůči Králickému Sněžníku jsem už dlouho pociťoval určitý dluh. Vylezli jsme ve východních Čechách i na Moravě už na kdejaký bezvýznamný kopec a na Králičák pořád nic. Několikrát jsme i pláno…
4.1km
více »
Branná
Městečko
Branná leží na Severní Moravě, východně od Starého Města. Městečko najdeme jihozápadním směrem od Ramzovského sedla ( 750 m.n.m.). Branná se rozkládá na pomyslné hranici mezi Rychlebskými horami a Hrubým Jeseník…
4.6km
více »
Branná - zámek a zřícenina hradu
Zámek
Malebné seskupení hradní zříceniny hradu Kolštejn a zámku Branná stojí na skalnatém ostrohu v městečku Branná na Šumpersku v Olomouckém kraji. Z původního gotického hradu bergfritového typu se dochovaly zbytky hra…
5km
více »
Králický Sněžník
Vrchol
Tato hora s nadmořskou výškou 1424 m leží na hranici Čech, Moravy a Polska a je dominantou krajiny. Z horského masívu odtékají řeky do třech evropských moří - Morava přes Dunaj do Černého Moře,…
9.5km
více »