Lesopark Litavka: Za odpočinkem, historií i přírodou
Turistické cíle • Odpočinkové místo
Stručný popis místa: Lesopark Litavka se rozkládá mezi Březovými Horami (část Příbrami) a Vysokou Pecí (část Bohutína). Hlavní cesta procházející lesoparkem kopíruje tok řeky Litavky. Na území lesoparku se nachází dětské hřiště, přístřešek s grilem, Agility hřiště pro psy (vše hned za fotbalovým stadionem 1. FK Příbram), dále jím prochází Naučná stezka Lesopark Litavka. Do území lesoparku je zahrnuta i soustava rybníčků pojmenovaných Lazecké jamky, dále se zde nachází vchod do štoly Řimbaba (přístupná příležitostně v rámci akcí pořádaných místním Hornickým spolkem například o bohutínské pouti) a studánka. Podél silnici s Příbrami do Bohutína se rozkládá zahrádkářská kolonie. Za Lazeckými jamkami poutá pozornost také lípa Charlotty Masarykové. Lesopark končí na hrází Vysokopeckého rybníka na dohled rozhledně Rudoulfka a šachtě Řimbaba.
Na mapě je označen bod u přístřešku s grilem a Agility parku (zastavení naučné stezky č. 3).
Naučná stezka Lesopark Litavka: Naučná stezka má 12 zastavení, její trasa v podstatě kopíruje hlavní cestu procházející lesoparkem, až na to poslední zastavení. To se nachází nedaleko vstupu do štoly Řimbaba, na cestě pár metrů pod hlavní silnicí spojující Příbram s Bohutínem. Pokud máte v plánu od Vysokopeckého rybníka pokračovat dále a nechcete se vracet, je lepší udělat si ke dvanáctému zastavení krátkou odbočku. Panely naučné stezky se zaměřují na přírodu i na historii hornictví, každý navíc obsahuje i úkoly pro děti.
Historie: V místech dnešního lesoparku Litavka se pokoušeli rýžovat zlato už Keltové, na jejich pokusy upomíná název soustavy malých rybníčků přibližně v polovině lesoparku Lazecké jamky. Později se zde začalo s těžbou polymetalických rud (tedy rud, které obsahují více kovů), nejvíce zde ale bylo zastoupené stříbro. Před rekultivací území byla Litavka prakticky od Lázu až do Podlesí lemovaná malými haldami hlušiny, některé lze pozorovat v lesoparku dodnes, i když už jsou často porostlé stromy a keři.
Zajímavosti: Při procházce lesoparkem můžete místy narazit na skupinky čtyř osamělých betonových soklů. Na těchto sokle stávaly stožáry důlní lanovky, která dopravovala rudu vytěženou v bohutínských dolech do úpravny na Březových Horách. Lanovka fungovala od 30. let 20. století až do roku 1970, kdy březohorskou provozní stanici postihl katastrofální požár. Rudu z Bohutína poté do Příbrami vozily náklaďáky. Později byly na těchto pilířích postaveny odpočinkové dřevěné altány, dnes se už z těchto staveb nedochovala ani jedna.
Přístup: U fotbalového stadionu 1. FK Příbram se nachází malé parkoviště, staví zde také linka turistického autobusu do Brd spojující Orlov s Příbramí, a blízko je do lesoparku i ze zastávky Drkolnov, Podbrdská. Co se týče Vysoké Pece, autobusová zastávka se nachází na dohled Vysokopeckému rybníku. Do lesoparku se dá také dostat od Vokačovského rybníka (po polní cestě k silnici, za silnící po cestě mezi zahrádkami, projdete přímo kolem 12. zastavení naučné stezky a dostanete se tak přímo k železnému mostíku přes Litavku), případně z nedalekého Lazce či Kozičína.
Možnost občerstvení: Na Březových Horách, či v Bohutíně (přímo u Vysokopeckého rybníka je v sezóně otevřena hospoda U Kocoura), nedaleko od zmíněné autobusové zastávky se nachází hostinec Drmlovka s přilehlou prodejnou potravin, v létě je otevřený i stánek se zmrzlinou. V lesoparku se nachází také přístřešek s grilem, kde je možnost připravit si vlastní občerstvení. Ze studánky nacházející se nedaleko lípy Charlotty Masarykové se lze zase bez obav napít.