Letovice - kostel sv.Prokopa
Tato sakrální gotická stavba (částečně upravená v období baroka) spolu s dlouhým krytým schodištěm, vstupní branou a ohradní zdí se vypíná na návrší nad středem města a je po zámku jeho druhou nejvyraznější dominantou. Dříve byly Letovice střediskem arcikněžství, v současnosti spadají pod boskovický děkanát. V interiéru chrámu se nachází množství architektonických prvků hodnotných i z uměleckého hlediska a celý areál je významnou stavební památkou.
Prapůvodní podoba chrámu byla gotická, vznikl ve druhé polovině 14.století a kaple Panny Marie k němu byla přistavěna LP 1380. Kostel byl dlouhý 34 m a široký 12 metrů, po následných opravách a přestavbách se později jeho podoba změnila. Původní samostatně stojící zvonice stávala před vchodem na masivním zděném podstavci. Vlastní hranolová zděná věž kulisu chrámu obohatila v roce 1847. Tehdy byla nižší a ukončena jehlancovitou střechou. Zvony z původní dřevěné zvonice do ní byly přemístěny až o deset let později a stará byla zbourána. Nejcennějším zvonem je 28 metrických centů vážící zvon sv.Prokopa, opředený mnoha pověstmi. Kostel byl částečně přestavěn v barokním slohu ve třetí čtvrtině 17.století.
Od města k němu vede dlouhá stupňovitá zastřešená chodba, kterou místní nazývají „fortnou.“ Původní schody z vadného kamene byly nahrazeny dřevěnými. V polovině „století páry“ se ale fortna nacházela v tak zbědovaném stavu, že musela být zbourána a vystavěna její replika. Betonové schody zbudovány roku 1920. Okolo chrámu se až do roku 1846 rozprostíral hřbitov, poté byl zrušen a umístěn na jiné místo.
Nejcennějším prvkem kostela je Mariánská kaple se zachovalým překrásným gotickým interiérem a s původní klenbou z roku 1380, v tomto slohu zůstala zachována i sakristie.
V kapli byl obnoven původní hlavní oltář. Novodobé barevné vitráže na oknech jsou dílem Karla Svolinského, jež národní umělec vytvořil roku 1972.
Vnitřní zařízení kostela je převážně barokní. K nejstaršímu patří oltář sv.Jana Nepomuckého z roku 1658, 14 renesančních náhrobních kamenů majitelů letovického panství a kropenka u hlavního vchodu z roku 1642. Dalšími hodnotnými prvky jsou obrazy, sochy a staré kamenné sedadlo u hlavního oltáře. Těch je v interiéru chrámu celkem šest a zvláště mezi nimi vyniká ten rokokový, zasvěcený Panně Marii Bolestné.
Kazatelna byla obnovena začátkem 19.století, později provedena oprava původních nevzhledných varhan, jež po úpravě a jejich novém pozlaceném nátěru „prokoukly.“ Nové lavice pro věřící pořízeny 1857. Obrazy staré křížové cesty nahrazeny zajímavými dřevěnými plastikami od brněnského řezbáře Jaroslava Vaňka, rodáka z Lysic.
Novou výmalbu interiéru s obrazy českých světců provedl v letech 1932 – 1940 letovický akad.malíř Jan Daněk. Při pozdější výmalbě zůstaly některé její části zachovány.
Patronem letovického chrámu se stal svatý Prokop, který je po sv.Ludmile, sv.Václavu a sv.Vojtěchu naším čtvrtým českým „svatým“, jímž se stal Léta Páně 1204.
V současnosti v kostele probíhají komentované prohlídky s průvodcem.