Lety u Písku. Památník holokaustu Romů a Sintů v Čechách
Lety u Písku. Památník holokaustu Romů a Sintů v Čechách se nachází se na autentickém místě, kde v letech 1942–1943 fungoval protektorátní, tzv. cikánský tábor Lety u Písku. Tento prostor sloužil k násilné koncentraci převážně českých Romů a Sintů před jejich deportací do koncentračního a vyhlazovacího tábora Auschwitz II-Birkenau. Obdobný tábor existoval ve stejné době také na Moravě, v Hodoníně u Kunštátu.
V táboře byly vězněny celé rodiny včetně malých dětí a starých lidí a pod dohledem ozbrojených dozorců zde tito lidé museli snášet nehumánní životní podmínky. Podle posledních výsledků historického bádání bylo v letském táboře evidováno minimálně 1294 osob (vězněných však bylo více), nejméně 335 z nich zde zahynulo. Převážná část obětí je pohřbena na nouzovém pohřebišti v blízkosti tábora.
Od 70. let 20. století byl v místě bývalého tábora vystaven velkokapacitní vepřín, který zde fungoval téměř 50 let. Po jeho odkupu státem zajistilo Muzeum romské kultury jeho demolici a v roce 2024 zde vybudovalo nový Památník holokaustu Romů a Sintů v Čechách a v současnosti je jeho správcem.
Tento Památník je místem piety i poznání. Jeho ideou je přímo na místě utrpění důstojně uctít památku vězněných, informovat a vzdělávat o dění před, během II. světové války i po ní, ale také o dopadu nacistické genocidy na romské komunity v českých zemích.
Prosíme vás, abyste respektovali pietní charakter místa a zejména v prostorách Pietního kruhu a na nouzovém pohřebišti se chovali s úctou k těm, kteří v těchto místech nepopsatelně trpěli a mnozí zemřeli. V Pietním kruhu je zakázáno vstupovat na písemné údaje o vězněných. Děkujeme za vaši úctu k památce obětí.
V Památníku můžete navštívit jeho venkovní areál (Stezka paměti – venkovní stálá expozice s 8 zastaveními, Pietní kruh se jmény evidovaných vězněných, nouzové pohřebiště při Kulturní památce Lety), který je návštěvníkům otevřen celoročně a budovu Návštěvnického centra, kde je umístěna stálá expozice Paměť místa a místo paměti, které je návštěvníkům otevřeno od dubna do října.
Památník se nachází asi 1 km východně od vsi Lety asi 500 m vlevo od silnice směrem k Orlíku nad Vltavou. Památník byl vystavěn v místě bývalého vězeňského hřbitova u cikánského tábora, do kterého byly za fašistické okupace násilně umístěny rodiny většiny českých Romů. Zpočátku tu byl pracovní a později sběrný tábor, který byl v srpnu 1942 změněn na tábor pro Romy. Táborem prošlo za dobu jeho existence od srpna 1942 do května 1943 více než 1300 Romů, z nichž více než čtvrtina nepřežila a je pochována v místech současného Památníku a na hřbitově v Mirovicích. Vězni, kteří přežili, byli deportováni do vyhlazovacího tábora v Osvětimi. Autorem Památníku založeného v roce 1995 je akademický malíř Zdeněk Hůlka. Přístup k památníku je možný ze silnice Milevsko - Mirovice (Plzeň). Asi 2 km před obcí Lety před odbočkou k vepřínu je odbočka na polní cestu vpravo, která vede přímo k památníku (asi 500 m). Nedaleko památníku vede také trasa červené značky od Orlíka nad Vltavou (asi 4 km) do Březnice.