Kam a jak jedeme?
Přijměte pozvání na krátkou procházku od nádraží v Čimelicích k opuštěnému hospodářskému dvoru, který, kdyby k němu byly dějiny milosrdnější, mohl být ozdobou zdejšího kraje. Projděte se příjemnou, kilometr dlouhou procházkou po značené modré turistické stezce od nádraží v Čimelicích přímo k Bisingrově dvoru. Dvůr je v soukromých rukách a je uzavřen z přední a zadní strany bránou. Pokud přijdete na poloostrov, dá se dvůr z pravé strany obejít a můžete si ho prohlédnout, nicméně je potřeba si uvědomit, že objekt je soukromým vlastnictvím a případná rizika nesete výhradně vy. Pobyt zde je na vlastní nebezpečí a riziko.
Bývalý hospodářský dvůr Bissingenhof je nerozlučně spjat s čimelickou tvrzí, s níž v minulosti tvořil jeden celek. První zmínky o čimelické tvrzi pocházejí z roku 1483. Bisingrův dvůr byl však postaven až později. V roce 1685 koupil Čimelice v dražbě Jan Jindřich z Bissingenu. A právě jeho syn Karel Bohumil Bissinger (hejtman Prácheňského kraje od roku 1725) nechal hospodářský dvůr v roce 1719 vystavět. Rod Bissingenů byl na území Čimelicka-Rakovnicka aktivní v období let 1686-1782. Vymřel však bez pokrevních potomků a čimelická tvrz i s hospodářským dvorem přešla do rukou manželky posledního majitele. Nemovitosti se tím dostaly do rukou rodu Vratislavů a v roce 1850 je převzal Karel Schwarzenberk. Bisingrův dvůr se nachází východně od Čimelic na poloostrově, vede k němu úzká hráz mezi Bisingrovským rybníkem a rybníkem Stejskal. Někdy kolem 1. poloviny 18. století existoval na našem území asi největší počet podobných hospodářských dvorů, které měly ve správě k nim přiléhající zemědělskou půdu, o níž se staraly. Jedním z těchto dvorů byl i Bisingrov, který je v současné době ve vlastnictví rodu Schwarzenbergů. Je ve značně zchátralém stavu, není využíván. Dříve se v jeho zdech nacházely vícepodlažní sýpky, stodoly, chlévy a také obytné domy. I dnes je tu naleznete, ale ve špatném stavu. Dvůr byl v minulosti přestavěn a v roce 1896 začal sloužit jako lihovar, přičemž do dnešních dnů se v poměrně dobrém stavu zachoval jeho 23metrový komín (zdroj: http://koda.kominari.cz/?action=karta&cislo=0790) Lihovar údajně fungoval ještě před začátkem druhé světové války. Po válce v souvislosti s kolektivizací byl součástí místního JZD a péče o něj byla zanedbávána. Po změně režimu byl dvůr vrácen Karlu Schwarzenbergovi ve špatném stavu.
Za čím jedeme?
Vyrazíme prozkoumat opuštěný hospodářský dvůr Bisingrov, který dříve sloužil také jako lihovar. Nachází se u Čimelic a z Prahy se sem dostanete buď vlakem za zhruba 2 hodiny nebo autobusem za hodinu. Od nádraží v Čimelicích vede ke dvoru modrá turistická značka, vzdálenost zhruba 1 km (pokud stojíte k nádražní budově čelem, vydejte se doleva a na značku hned za budovou narazíte).
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Výborné možnosti občerstvení jsou v Čimelicích na náměstí, nemůžete to minout. Perfektní farmářské potraviny (pečivo, tvaroh, jogurty, sýry, uzeniny, zavařeniny, marmelády) s možností posedět a dát si kafe, dále místní cukrárna kousek od zastávky autobusu na Prahu a také restaurace Na Knížecí.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Dvůr Bisingrov snad ještě neřekl v historii své poslední slovo. Snad se dočká obnovy například jako pension, hotel, restaurace, kongresové centrum, farma atd. Jeho poloha k tomu přímo vybízí.
Ostatní informace
Dvůr Bisingrov je v soukromých rukách. Dbejte na svou bezpečnost. Neodnášejte z objektu nic kromě odpadků.
Poslední aktualizace: 20.2.2020
Opuštěný hospodářský dvůr Bisingrov u Čimelic na mapě
Diskuse a komentáře k Opuštěný hospodářský dvůr Bisingrov u Čimelic
Žádné příspěvky v diskusi, buďte první!