Liberec - Harcovská přehrada
Turistické cíle • Technické zajímavosti • Přehrada
Vodní nádrž v Liberci, Harcovská přehrada, zvaná též Liberecká přehrada, měla původně sloužit pro ochranu města před povodněmi. O stavbě se rozhodlo v roce 1897, po velké povodni. Projektantem stavby se stal Otto Intze z Cách a stavbu dokončil roku 1904. Přehrada se stala první údolní nádrží v České republice.
Přehrada je postavena z žuly a je napájená Harcovským potokem.
Výška hráze je 20,5m, délka 157 m, přehrada udrží max. 630 000 m3 vody. Její max. hloubka je 13m, a rozkládá se na ploše 11,8 ha.
Dnes slouží obyvatelstvu především k rekreaci, k rybaření, potápění či projížďkách na loďkách.
Přehrada Harcov na Harcovském potoce v katastru města Liberec byla vybudována v letech 1902 až 1904. Podmětem k výstavbě přehrady byly katastrofální povodně na konci 19. století, zejména povodeň z 30. července 1897, kdy byl zjišten nevyšší průtok Harcovským potokem v Liberci 20 m3/s. Účel vodního díla: - Zachycení povodňových průtoků a jejich snížení na hodnotu 6,7 m3/s. - Nadržení vody pro zajištění odběru 150 l/s k průmyslovému a ostatnímu využití ve městě. - Využití k rekreaci a chovu ryb pro sportovní rybolov. - Dále pak příznivý vliv na estetiku okolní krajiny a životního prostředí ve městě. Výstavba vodního díla: V srpnu 1902 bylo vypsáno poptávkové řízení na provedení stavebních prací. Vodní družstvo v Liberci, které zadávalo stavbu, posoudilo společně s projektantem a současně vrchním stavbyvedoucím profesorem doktorem Intzem z Cách a zadalo stavbu firmám W. Streitzig a spol. z Liberce a vídeňské H. Rella a synovec za částku 450.000 korun rakouských. Samotná stavba začala v listopadu 1902 zemními pracemi. V hloubce 4 - 6 m byla nalezena zdravá skála. Při výkopu se objevila v podloží řada průsaků a pramenů, které byly svedeny drenáží světlosti 100 až 150 mm položenou přednávodním lícem hráze do potoka pod hrází. Po vyzdění hráze byl prostor mezi lícem zdiva a skálou vyplněn cementotrasovým betonem, voda byla z drenáže vyčerpána a drenáž zalita cementovým mlékem. Pouze některé silnější prameny byly svedeny do štol spodních výpustí. Dne 27. června 1903 byl položen základní kámen. Pro návodní líc hráze byly vybírány největší a nejkvalitnější kameny a pro vzdušní líc kameny vhodné pro zdění řádkového zdiva. Veškeré kameny se získávali na místě ze třech lomů v zátopové ploše. Vlastní hráz se zdila maltou cementotrasovou. Tras byl v té době v Rakousku méně známý. Jde o vulkanizovaný tuff, který ve směsi s vápnem získává výborné hydraulické vlastnosti a dodává zdivu pružnost a pevnost. Profesor Intze uvádí, že byl známý již starým Římanům, kteří ho používali ve spojení s vápnem a pískem na vodní stavby. Stavba byla dokončena v prvním pololetí 1904 a kolaudace se uskutečnila 29. srpna 1904. V listopadu téhož roku zadržele přehrada povodeň o objemu 230 000 m3. Celé vodní dílo bylo pořízeno za 789 111 rakouských korun. Vodní dílo v současné době provozuje společnost Povodí Labe a.s. Hradec Králové, závod Jablonec nad Nisou. Ve spodním domku levé výpusti je nyní nainstalovaná malá vodní elektrárna.