Lípa v zatáčce v Horní Morávce
Turistické cíle • Příroda • Památný strom
Tento památný strom s rýmovaným názvem roste hned u hlavní silnice v Horní Morávce. Za památný strom byl tento kříženec lípy srdčité a velkolisté vyhlášen 2. 9. 1999 rozhodnutím Správy CHKO Jeseníky. Důvodem vyhlášení této lípy bylo, že šlo o mimořádně významný strom tvořící krajinnou dominantu neobvyklého vzrůstu a úctyhodného stáří, památník dávných dob. Tento památný strom má ochranné pásmo tzv. ze zákona, tedy tvaru kruhu o poloměru rovnajícímu se průměru kmene ve výšce 130 cm.
Tato lípa je stará asi 200 let, ale spíš než roky se na ní negativně podepisují nevýhody místa, kde vyrostla. Těsne u krajnice hlavní silnice, navíc na vnitřní straně zatáčky a navíc v blízkosti nadzemního telefonního vedení. Chybí vlastně celá polovina stromu, která zasahovala do silnice a byla tak v kolizi zejména s vyššími nákladními auty. Zbytek koruny je silně prořezaný kvůli odlehčení, aby se kmen nerozlomil. Tomu napomáhá i instalovaná vazba. Obvod jsem v říjnu 2014 naměřil 512 cm.
Lípa byla zvolena za symbol slovanské pospolitosti, jako taková je např. považovaná za český národní strom a v Chorvatsku je ekvivalentem českého haléře. Lípa je ceněna hlavně řezbáři pro svoje měkké a tudíž snadno opracovatelné dřevo. Používá se často na výrobu hudebních nástrojů a ozdobných prvků nábytku. Lípa je také známou léčivou rostlinou, zejména její květ i s listenem.
Památné stromy jsou vyhlašovány a chráněny podle § 46 a 47 zákona č. 114/1992 Sb. o ochraně přírody a krajiny. Vyhlašují je pověřené obecní úřady (tzv. obce II.), krajské úřady (velmi zřídka jen v přírodních rezervacích a památkách), správy NP a AOPK ČR. Památné stromy je zakázáno poškozovat, ničit a rušit v přirozeném vývoji. V jejich ochranném pásmu jsou zakázány jakékoliv pro strom škodlivé činnosti.
Záznam v Digitálním registru Ústředního seznamu ochrany přírody pod kódem 100523.