Liparské ostrovy - perla Tyrhénského moře.
Turistické cíle • Příroda • Sopka
V rámci cyklistické dovolené na Sicílii jsme si na dva dny odskočili na Liparské ostrovy. V Milazzu jsme se nalodili a pluli směrem na ostrov Vulcano. Tady jsme z Vulcana Porta vystoupali na činný kráter. Ten jsme celý obešli, místy to bylo dramatické, protože jsme přes sirné výpary neviděli, kam jdeme. Navíc nám opravdu půda hořela pod nohama. Boty jsme měli rozpálené. Poté jsme raketou pokračovali na další činnou sopku - Stromboli. Tady jsme absolvovali večerní erupce na zdejším kráteru. Nocovali jsem na sopečné pláži, budil jsem se snad každou půlhodinku. Vůbec nechápu, jak tu mohou žít lidé. Vždytˇneví dne ani hodiny, kdy se sopka opět probudí... Po nádherném svítání na zdejší černé sopečné pláži jsme vypluli zpět na Sicílii.
Liparské /Aiolské/ ostrovy, to je 17 malých, dohromady jen 117 km2 měřících ostrůvků severně od Sicílie. Zatímco hlavní ostrov, Lipari, je už vyhaslou sopkou, další dva Vulcano a zejména Stromboli /926 m n.m./ jsou dosud ještě aktivními vulkány. Vulcano ale naposled soptilo r. 1890; první doložená erupce z r. 330 př. n. l.. Krásné rozhledy jsou z nejvyššího vrcholu soustroví Monte Sant’ Angelo /594 m n.m./. Na několika místech tu vyvěrají i horké léčivé prameny.
Souostroví bylo osídleno již od pravěku, nejstarší nálezy se kladou do 4. tisíciletí př. n.l. Podle řecké mytologie byly sídlem boha větrů Eola /odtud Eolské ostrovy/ a také Kyklopů. Obyvatelé se živí hlavně cestovním ruchem, pěstují se tu ale i citrusy a vinná réva a také těží pemza.