Lipová Lázně - areál lázní
Turistické cíle • Sport a rekreace • Lázně
Obec Lipová Lázně leží nedaleko města Jeseník. Skládá se ze dvou dříve samostatných obcí Horní Lipová a Dolní Lipová. Dříve, než došlo ke sloučení obou obcí, patřila pod Horní Lipovou i horská osada Ramzová.
První písemná zmínka o obci pochází z roku 1290, další až z let 1372, 1420 a 1552, což bylo způsobeno tím, že obec byla zakládána postupně a v některých obdobích patrně úplně nebo alespoň částečně zpustla. Roku 1574 převzalo panství Frývaldov do přímé správy vratislavské biskupství. V období 30-ti leté války a bezprostředně po jejím skončení postihla obec jedna z vln čarodějnických procesů, která si zde vyžádala 9 obětí. Od druhé poloviny 19. století se zde začíná rozšiřovat těžba a zpracování mramoru a žuly. Významnou etapou je založení lázní v Dolní Lipové Johanem Schrothem. Známou událostí z počátku 30. let se stala Frývaldovská stávka kameníků a vápeníků, která měla krvavé vyvrcholení na dolnolipovské křižovatce, kde došlo při střelbě k usmrcení osmi mladých demonstrantů.
Lázeňskou tradici založil roku 1829 sedlák a lidový léčitel Johann Schroth (1797-1856). Ten aplikoval podobnou vodoléčebnou metodu jako V. Priessnitz v Lázních Jeseník, kterou léčil poruchy výměny látkové suchou neslanou stravou s vyloučením vody. Absence vody byla nahrazena vínem a potními kůrami k odvodnění organismu. Schrothova léčebná metoda byla ve své době něčím zcela neobvyklým, nepochopitelným a v mysli některých lidí i nebezpečným. Léčba vyžadovala od pacientů značnou vůli a sebezapření. Jen tak bylo možno absolvovat osmihodinové zábaly, suché a pitné dny atd. Nelze se tedy divit, že na počátku se v Lipové léčili jen pacienti, kteří byli podle vyjádření tehdejší medicíny nevyléčitelní.
Na počátku 20. století se v Lipové léčila úspěšně otylost. Dnes se tu obezita léčí pomocí systému redukčních diet. Po druhé světové válce byly lázně znárodněny a v roce 1992 zakoupeny společností Schroth spol. s.r.o. V posledních letech mají lázeňské objekty celkovou kapacitu kolem 270 lůžek a ročně je navštíví přes 3000 pacientů.
Během dovolené v Jeseníkách jsme si v obci Lipová prohlédli areál lázní. Kromě lázeňských budov nás zaujal most přes řeku Staříč. Z mostní konstrukce stříkaly proudy vody do vzdálenosti asi 5 metrů. Po prohlídce lázní jsme šli na oběd do naší oblíbené restaurace Na Rychtě. Během třech týdnů dovolené jsme zde obědvali čtyřikrát a vždy jsme byli spokojeni. Po obědě jsme jeli ještě do muzea Johanna Schrotha , zakladatele lázní. Paní v muzeu nám pověděla o historii lázní a jeho zakladateli , dostali jsme také razítko a koupili známku. O muzeu se dozvíte více v mém dalším příspěvku.