Líšeňský kostelíček
Turistické cíle • Památky a muzea • Kaple
Mariánská poutní kaple stojí na vrchu Kostelíčku. Původně byla vybudována v roce 1630 na podnět Elišky Bergerové z Bergu, která v té době líšeňské panství vlastnila. V kapli byl umístěn obraz Pany Marie Pomocné. K němu se konala četná procesí a zastavovali se zde i věřící přicházející do Křtin a Vranova.
Kaplička byla původně dřevěná, později k ní bylo přistavěno zděné podloubí se třemi menšími kaplemi. O významu místa svědčí i to, že vždy 2.července v den poutě Panny Marie líšeňské, zde sloužilo bohoslužbu více než 20 kněží.
V roce 1784 bylo poutní místo na základě výnosu císaře Josefa II zrušeno a obraz bohorodičky byl přesunut do kostela sv.Jiljí přímo v Líšni.
Lidé se na místo stále vraceli, a také proto byla v roce 1914 kaple znovu postavena, tentokrát už zděná.
V roce 1867 nechal majitel panství hrabě Egbert Belcredi vysadit na kopci Kostelíčku třešňový sad čítající 5000(!) stromů. Odtud se Panně Marii líšeňské říkalo také Panna Marie v třešních nebo Panna Marie v háji třešňovém.
A ještě pověst. Podle ní majitelka panství měla od narození slepého synka. Často se spolu procházívali na vrchu Kostelíčku. Jednou se synkovi zjevila Panna Marie s děťátkem a od té chvíle chlapec viděl. Na počest zázraku byla na tomto místě postavena kaple a majitelka panství nechala vymalovat obraz Panny Marie s děťátkem.
Nedaleko kaple stojí kříž z roku 1803.