Loket – hradní smírčí kříže
Svého času muselo být městečko Loket skutečným semeništěm hříchu a tím vlastně takovou malou českou Sodomou i Gomorou. Tedy alespoň pokud budeme vycházet z neuvěřitelného množství smírčích křížů, které se v katastru obce nacházejí. Jejich lenivější ctitele jistě potěší, že za některými z nich se nemusejí trmácet „za Hory za doly“, ale stačí jim zajít na zdejší krásný hrad. A mohou přitom zajít pouze hned za vstupní bránu. Následná radost bude pokažena jen tím, že současná hradní nabídka je o celou jednu třetinu chudší než v minulosti. I tak je ale na co se dívat a my začneme hned tím nejkrásnějším, který byl v odborné literatuře poprvé popsán již na konci 19. století.
V tomto případě máme před sebou nádhernou kamennou kruhovou stélu, které k naprosté dokonalosti chybí snad jen to, že byla v minulosti v jedné části zlomena a následně opravena cementovou maltou. Je zajímavé, že některé informační prameny tvrdí, že tato křížová stéla pochází pravděpodobně ze 14. století, ale současně ji spojují s událostí na konci století 15. V každém případě je svým způsobem také zdatným turistou; v minulosti se prý nacházela např. u bývalé katovny, v radniční věži, ohradní zdi kostela i v prostorách muzea. Pozoruhodná stéla se pyšní rozměry 120 x 81 x 17 cm (podle některých zdrojů je dokonce ještě o 20 cm vyšší) a byla (snad) vztyčena v souvislosti s popravou Niklase von Perstein, kterou někdy po roce 1490 nařídil hrabě Hieronymus Schlick. Někteří prý dokonce na čelní straně stély vidí siluety meče a šibenice. Podle prosekaných kruhových segmentů bychom skutečně mohli toto velmi kvalitní dílo zařadit do období pozdní gotiky.
Druhý kříž je podstatně mladší a méně výrazný, což je dáno nejen tím, že je podstatně menší, ale hlavně faktem, že je dnes už pouhým torzem, jehož horní - i jedno postranní - rameno je uražené. Má rozměry 92 x 40 x 24 cm a dříve stával u božích muk a nad Cínovým příkopem. Údajně snad připomíná vraždu karlovarského starosty, ke které došlo v roce 1639. V minulosti (snad již roku 1934) byl kříž poničen vandaly, aby byl později opraven a převezen na loketský hrad.
Donedávna se za hradní bránou nacházel ještě třetí smírčí kříž, v tomto případě reliéfní křížový kámen. Tento kámen o rozměrech 114 x 55 x 22 cm byl poprvé v literatuře popsán hned na počátku minulého století a některé informační prameny mu přidávají ještě 5 cm na výšce a 10 cm na tloušťce. Také tento pískovcový kámen s reliéfem latinského kříže může být považován za zdatného turistu. Původně se totiž nacházel u kapličky na okraji Chranišova u Nového Sedla. Zde byl v roce 1986 při zemních pracích poškozen a přemístěn o pár metrů dál. V roce 2009 téměř 300 kg vážící kámen vykopali a odvezli „neznámo kam“, aby byl o rok později umístěn na hradě v Lokti. Tam vydržel pouhé dva roky, a poté se vrátil téměř „na místo činu“. Dnes bychom ho našli na prostranství před kostelem Nanebevstoupení Páně v Novém Sedle.