Loučky – smírčí kříž
Turistické cíle • Památky a muzea • Kříž
Tento – jistě zajímavý - smírčí kříž sice bývá uváděn jako loučský, ale teoreticky by si jej mohly nárokovat i nedaleká obec Kosořín nebo osada Svatý Jiří. Nachází se totiž v lese, rozprostírajícím se mezi uvedenými vesničkami. Ale zůstaňme tedy u zavedeného zařazení do „katastru nemovitostí“ obce Loučky, nacházející se nedaleko města Choceň při silnici na okresní město Ústí nad Orlicí. Takže motoristé odstavte svá přibližovadla a přidejte se k pěším turistům nebo naskočtě do sedel svých koní či velocipédů, protože jinak se k tomuto smírčímu kříži prostě nedostanete. A nepovede vás k němu ani žádná turistická značka.
Popisovaný smírčí kříž patří mezi ty vyšší a současně mezi ty, na jejichž rozměrech se různé informační prameny vzácně shodují. Jako jeho výška bývá vždy uváděn rovný jeden metr a jako šířka 62 centimetrů. Jen v tloušťce dochází k drobným rozdílům, uvádějí se hodnoty v rozpětí 26 až 28 cm. Jako jeho lokální rarita je uváděn fakt, že je jediným smírčím křížem na Choceňsku, jehož zaoblená ramena mají klínový tvar. Není známo, že by se ke kříži a jeho historii vázala nějaká pověst či legenda, i když v minulosti tomu tak určitě bylo.
Kříž nenápadně stojí – lehce nakloněný - mezi Vysokými stromy uprostřed lesa, a protože je pokryt tmavozelenou patinou, téměř splývá se svým okolím. Jeho ramena mají klínový tvar a jedno z nich je kratší. Protože však nenese žádné stopy poškození, je možné, že si středověký kameník vybrasl na výrobu kříže krátký kámen nebo ho prostě při své práci část urazil a následně musel břevno zkrátil. Jestli to bylo tak nebo jestli má podoba kříže nějaký symbolický význam, se dnes už nedozvíme. Stejně tak už nám nikdo neprozradí, jestli byl kříž postaven jako součást výkonu trestu nebo jen jako malá prosba o odpuštění...