Loading...
Turistické cíle • Památky a muzea • Kostel
Kdo se kdy na Malou Morávku díval ze svahu Čertovy hory, tedy ze sjezdovky na severním svahu, byl potěšen krásným pohledem na panorama obce a hor nad nimi. A podobně zřejmě hledí i zdejší farní kostel, který se jakoby rovněž dívá na hřebeny Hrubého Jeseníku.
Ač se to dnes příliš nezdá, v minulých staletích byla Malá Morávka průmyslovým centrem. První osadníci přišli pod hory někdy ve 13. století, osada je prvně připomínaná v roce 1524. Okolí vsi je dodnes obklopené většími či menšími pozůstatky železných dolů i štol na barevné i vzácné kovy.
První kostelík postavený v Morávce byl zřejmě dřevěný luteránský. Po třicetileté válce se rekatolizace prosadila poměrně pozdě, až v r. 1655 byl kostelík přesvěcen na katolický. Již tehdy byl zasvěcen Nejsvětější Trojici. Podle záznamů byl dřevěný kostelík se sakristií na levé straně a s představěnou věží. Ze dvou zvonů od Adama Schrauba z Olomouce se dochoval jen jeden.
První plány na nový kostel sice existovaly v r. 1684, k nové stavbě ale došlo až o století později. Základní kámen byl položen v roce 1790, svěcení kostela proběhlo 22.10.1793.
Kostel je postaven na místě původního dřevěného. Základ jednolodní stavby je obdélníkový s polygonálním závěrem presbytáře. K němu v závěru přiléhá obdélníková sakristie.
Vstupní portály jsou dílem Antona Knotta z Maletína. Nad vstupem je kamenná deska s latinským nápisem se začleněním chronogramem. Věž nad vstupem měla původně zvonovitou mansardovou střechu, dnes je krytá prostou jehlancovou střechou. Vnější fasády kostela jsou téměř bez ozdob, mimo slunečních hodin či zazděného náhrobku na sakristii.
Oč je kostel jednoduchý na vnějším vzhledu, o to zajímavější je interiér. Loď je zaklenutá valenou klenbou se štukovou ozdobou. Vnitřní zdi jsou holé bez maleb. Ozdoby tvoří jen podélné římsy a lunetové výklenky nad okny. Oltářní obraz je dílem Johanna Franze Greipela, oltář sv. Kříže je dílem Andrease Koschatzkého. Původní oltářní obraz Jana Nepomuckého byl dílem Dominika Kindermanna (zmizel beze stopy). Původní varhany se nedochovaly, další z r. 1843 byly dílem Floriana Geisslera, dnešní z r. 1915 jsou dílem firmy Rieger z Krnova. Kazatelna je práce Kašpara Riedla z Jelení (u Holčovic). Stříška nad křtitelnicí pochází od J.Raaba z Bruntálu, proslulý řezbář Bernard Kutzer z Obergrundu (Horní Údolí) vytvořil sousoší Křtu Krista i nový oltář Jana Nepomuckého. Doba stavby kostela i provedení již naznačují příchod klasicismu a upouštění od barokních či rokokových vlivů.
Křížová cesta je z r. 1843.
Ve věži je jediný dochovaný zvon z roku 1655 zasvěcený sv. Anně. Novější byly zrekvírované během obou válek.