Malé náměstí v Hradci Králové
Má zhruba tvar obdélníku o nejdelší straně 75 m a s hlavním (Velkým) náměstím, od nějž leží směrem na severovýchod, je propojeno výběžkem dosahujícím šíře ulice. Malé náměstí bylo vydlážděno již po polovině 16.století.
Jeho plochu krášlí barokní kašna se sousoším sv.Jana Nepomuckého z roku 1718. Toto vrcholně barokní dílo nechal zhotovit hradecký rychtář Jan Fridrich. Autor sousoší je sice neznámý, ale vše nasvědčuje tomu, že pocházel z dílny M.B.Brauna. Sousoší původně stávalo u bývalého dominikánského kláštera poblíž bývalé Pražské brány. Kvůli výstavbě hradecké pevnosti bylo roku 1772 přemístěno na Malý rynek. Velká oprava sousoší a kašny byla dokončena roku 2000.
Poblíž je umístěna novodobá kovová plastika znázorňující v karikaturním duchu chlapíka jedoucího na kole. Vytvořil ji sochař Tomáš Mišík a tím „chlápkem“ je architekt Alexandr Pur, jehož projekty v nedávné minulosti výrazně přispěly k soudobé podobě města.
Náměstí je ze všech světových stran obklopeno dvoupatrovými historickými domy, z nichž je několik památkově chráněno.
Východní frontě domů dominuje budova bývalé radnice, skládající se ze dvou spojených objektů. Původní gotické domy prošly renesanční a později klasicistní přestavbou. Radnicí se budova stala roku 1850, v minulém století byly interiéry upraveny pro pracoviště muzea. Nad centrální střední částí ze střechy vystupuje hranolová hodinová vížka a střechu člení vikýře.
Na západní straně náměstí se u Dlouhé ulice nachází nárožní dům – tzv.Cejpův palác. Byl vybudován v renesančním slohu a interiér s hodnotnými klenutými prostorami zůstal zachován dodnes. Měšťanský dům patřil v šestnáctém a sedmnáctém století význačné hradecké rodině Cejpů. Od 19.století sloužil jako škola, bylo tady i hejtmanství a cejchovní úřad, poté dívčí škola a mezi lety 1945 až 2020 učňovské školy.
O něco jižněji v řadě stavení stojí měšťanský dům s palácovým průčelím pocházejícím z období vrcholného baroka, který svého času sloužil jako pošta.
Na nejvýchodnějším konci rynku se nachází původně starobylé měštanské stavení, upravené v éře renesance a klasicismu. Z nejstaršího středověkého období zůstaly zachovány sklepy a části přízemí. V tomto domě s klasicistním portálem se roku 1890 narodil spisovatel Rudolf Medek.
Sousední dům s č.p.3 byl původně gotickým a poté renesančním a klasicistním stavením. Výraznou přestavbou prošel v šedesátých letech dvacátého století. Stojí na samém konci rynku před ústím Mýtské ulice a je rodným domem herce Josefa Beka, který v něm přišel na svět 21.prosince 1918.
Oba tyto historické domy mají v přízemí zachováno podloubí.
Co se týče pohostinných zařízení, tak se na severní straně náměstí nachází hotel s restaurací U Královny Elišky, nabízející komfortní ubytování a v restauraci výběr z tradičních českých pokrmů i zahraničních specialit. Hostům je k dispozici i venkovní terasa.
My se spokojili s českou „klasikou“ v restauraci Černý kůň v jižní zástavbě rynku a s nabídnutou svíčkovou byli spokojeni...
Malé náměstí, dříve také zvané Husovo, navazuje na východní konec hradeckého Velkého náměstí. Malé náměstí je ze všech stran ohraničeno bloky historických domů, blok domů v jižní straně je doplněn podloubím. Západní straně náměstí dominuje bývalá první hradecká Radnice, před níž byl, při rekonstrulci náměstí, umístěn bronzový plastický model Hradce Králové z dob, kdy byl vojenskou pevností. Uprostřed náměstí se nachází kašna se sochou sv. Jana Nepomuckého z roku 1718. Na Malém náměstí je i rodný dům herce Josefa Beka.