Maletín – Kalvárie
Zcela mimořádně působí na maletínském hřbitově rozměrná plastika Kalvárie. Datací 1848 sice ještě nesplňuje podmínku dostatečného stáří, dobou vzniku můžeme dílo zařadit do éry empíru, vše ostatní, tedy hlavně provedení si památkovou ochranu zaslouží.
Základ díla tvoří mohutný kamenný podstavec, který znázorňuje vrchol hory Kalvárie, kde byl ukřižován Spasitel. Centrálním bodem je tak relativně prostě pojatý kříž s krátkými rameny s postavou Ukřižovaného. Kristus je pojat jako vysoký štíhlý muž, kryje ho lehce povlávající bederní rouška. Tělo Syna Božího je ztvárněno s náznaky smrtelných křečí na rozevřených dlaních, nohy jsou přibity dvěma hřeby s naznačeným smrtelným napětím. U paty kříže poloklečí Marie Magdalská, ruce obepínají dolní část křížového trámu. Pod křížem leží poněkud objemná lebka (patrně jako symbol hory Golgoty).
Na levé straně je postava Panny Marie, mírně nadživotní velikosti, mírně zakloněná dozadu, ruce svírá na hrudi, šaty ji volně vlají. Napravo stojí sv. Jan, pravou ruku má na hrudi, levou ruku si částečně přidržuje roucho.
Na podstavci je umístěná deska z mramoru s nápisem:
„Zur Ehre Gotteserrichtet
dur dier El???
Franz C (T) ????? Wanke
Im Jahre 1848“
na původním evidenčním listu památky se uvádí L. Cherubin Wanke, což je patrně špatný výklad švabachu.
Zmíněné údaje přebírají i jiné weby, což je patrně chybné, kdo bude mít trpělivost, možná vyluští přeci jen něco jiného.
Autorem díla je zmíněný L.Ch(T?) Wanke což byl místní kameník, podle provedení ovšem velmi zručný, takže spíš by se dalo přímo hovořit o sochaři.
Materiál použitý na sousoší je samozřejmě místní provenience, tedy jde o proslulý maletínský pískovec, který posloužil ke vzniku nejednoho zajímavého díla v celé části severozápadní i střední Moravy, namátkou můžeme vzpomenout krásného sloupu v Uničově (Šternberku, Litovli), renesanční portál na zámku Třemešek, patrně nejznámějším je pak sloup v Olomouci (mají tam dva), jeden je na seznamu Unesco.