Mallorka - minulost
Turistické cíle • Ostatní • Zajímavost
Mallorka je největším ze 150 Ostrovů souostroví Baleáry. Název Baleáry vznikl ze slov „bá-lé-yaroh“, což znamená „ti, co vrhají kameny“. Pro svou šikovnost si obyvatele Baleár najímali Kartaginci jako žoldáky specialisty. Na pevnině se označovali jako „nájemný praky“. Pomocí praků vrhali salvy čtyř až šesticentimetrových valounů. Baleárští vrhači pomáhali zejména Kartagincům porazit Řeky na Sicílii, nebo v punských válkách.
Díky strategické poloze i dostupnosti po moři Ostrovem skutečně procházely dějiny. Ostrov vzkvétal zemědělstvím využívajícím úrodných oblastí, rybolovu i obchodu. Římané, kteří ostrov dobyli roku 123, přinesli svou kulturu, lidovou latinu a založili strategické přístavy Palmu a Pollentii. Ostrov později vydrancovali Vandalové, potom patřil Byzantincům, dále Maurům, kteří ostrov výrazně zvelebili. Roku 1229 se na ostrově vylodil aragonský král Jaume I, Maury porazil a většinu maurských staveb zničil. Vítězný král zavedl křesťanství a započal se stavbou katedrály a královského sídla v Palmě. Mallorka i nadále vzkvétala, Ramón Llull založil první školu orientálních jazyků a povýšil katalánštinu na jazyk vědy a literatury. Koncem 14 století ale Mallorka postupně ztrácela na významu, Byla připojena ke španělskému království. S objevením Nového světa význam Mallorky dále klesl.
Ostrov byl často napadán piráty, kteří se ukrývali v četných zálivech Ostrovů Baleár. Obyvatelé si proto stavěli města i obydlí dále od moře. Na pobřeží byly pouze přístavy. Na vyvýšených částech pobřeží byla vybudována soustava strážních věží pro včasné zjištění pirátů, zorganizování obrany a umožnění rychlého úkrytu obyvatel. Řada těchto strážních věží se zachovala dodnes.
Dnes se Mallorka rychle rozvíjí díky turistickému ruchu (přes 8 milionů ročně). Turisté využívají nádherné pláže, v letním období s pěkným pískem, příjemné klimatické podmínky i dost zachovalou a dnes i chráněnou přírodu. V severní části ostrova je krásný kontrast horských svahů padajících přímo do moře, ostatní části mají mnoho zálivů s příjemnými plážemi. Od východu na západ severní částí ostrova prochází pohoří Serra de Tramuntana. Toto pohoří se zdvíhá k hranici 1450 metrů, místy prudce padá až k mořské hladině. Celým pohořím vede nádherně klikatá silnice. Na silnici do Sa Calobry vytváří smyčku s úhlem 270°, která je nazývána kravatový uzel (přetočení je umožněno zpátečním nadjezdem).