Loading...
Turistické cíle • Památky a muzea • Muzeum
Dnes jedeme na celodenní výlet na jihovýchod ostrova, ale protože jsme při návštěvě hlavního města Port Louis nestihly navštívit Museum Blue Penny, děláme si zde krátkou zastávku. Budova muzea se nachází na La Caudan Waterfront, což je naproti přístavu. Kolem budovy muzea je rozmístěno několik bust světoznámých osobností - politiků, umělců, vědců. Muzeum ve svých útrobách ukrývá vzácný poklad, a to legendární jedno a dvoupencovou známku, známou jako modrý Mauricius. Rytec, který dělal tyto známky místo nápisu Post Paid (poštovné zaplaceno) vyryl Post Office. V místnosti jsou dvě vitríny, jedna s kopiemi známek a druhá s originály. Tato druhá se osvětluje každou půlhodinu na 10 minut, aby návštěvníci mohli známky spatřit. Při prohlídce se k nám přidal Slovák a čekali jsme, až se známky nasvítí, ale do té doby bylo ještě 20 minut. Byli jsme příjemně překvapeni, když dozorce nám známky nasvítil mimo určenou dobu. Známky se na Mauricius vrátily po 150 letech v r. 1993 a stály 2 miliony dolarů.
Samotné muzeum je rozděleno do několika částí - historie, známky, umění a mince. Exponáty jsou hezky uspořádany. V části historie seznamují návštěvníky jak s historií Mauricia, tak s historií hlavního města Port Louis a s důležitými událostmi z dějin ostrova. Protože již Port Louis známe, porovnáváme obrázky a fotografie známých míst jak vypadaly před mnoha lety a jak vypadají dnes. Další samostatnou kapitolou je nádherná socha Paul a Virginie od Paula d´Epinay, inspirovaná stejnojmenným románem. Umělec ji zhotovil z jednoho kusu kararského mramovu, ale Mauricius neměl peníze na zaplacení. Originál sochy byl zakoupen až v r. 1997 na aukci v Londýně. V oddělení mincí můžete vidět mince a bankovky, kterými se na Mauriciu platilo, a to francouzský frank, portugalské peso a escudo, australský dolar, britská libra či indická rupie. Ta byla v r. 1934 nahrazena mauricijskou rupií s portrétem britské panovnice. Od listopadu 1987 nahrazen její portrét portrétem Sira Seewoosagura Ramgoolama.
Muzeum je umístěno v budově bývalé banky a bylo otevřeno v listopadu 2001. Na závěr prohlídky jdeme pochopitelně do obchůdku, podívat se, co nabízí. A je toho opravdu hodně, vše s motivem známek - trička, čepice, přívěsky ke klíčům, pohlednice apod. a také modely lodí. Podrobný popis i s cenou je na oficiálních stránkách muzea. Protože se v muzeu nesmí fotit, kupujeme si na památku alespoň pohlednici se známkami. Otevírací doba - každodenně kromě nedělí a svátků od 10 do 17 hod. Lístek stojí 245 rupií (také zdražili, stával 175), děti a studenti 120 rupií.