Loading...
Turistické cíle • Města, obce, vesnice • Vesnice
Další zajímavosti v nejbližším okolí či v místě Mapa 16 A2
kostel sv. Jakuba Většího (1712)
socha sv. Ludmily (1812)
roubenky
lidová architektura
2 památné lípy a památný buk
První zmínka o objektu 1363
Dnešní církevní stavba je vystavěna na základech staršího kostela, který je doložen již ve 14. století, kdy byl uváděn jako farní. Tento gotický svatostánek vzal za své v období třicetileté války. Pro nepřesnost a rozdílnost názorů v pramenech nemůžeme přesně určit prvního majitele medonoských držav a tak se domníváme, že zdejší statek býval původně rozdělen mezi několik vlastníků. Vladykové z Medonos, užívající později též přízviska Něnkovští zde sdíleli výnosy společně s Václavem Vrbou z Oslavic a Jindřichem Hrzánem z Harasova. Pro nepřesné datace tak můžeme určit pouze rok 1446, kdy je zde zapsán právě poslední jmenovaný, Jindřich Hrzán. Ves sama později náležela k Chcebuzskému panství, které bylo spravováno rodem Kaplířů, kteří zdejší tvrz již nepovažovali za nutné udržovat a ta následně zpustla a zanikla beze stop. Od panství Chcebuz byly Medonosy prodány roku 1712 k panství Liběchov, které vlastnili Pachtové z Rájova. Tento rod zde v místech bývalé tvrze vystavěl zámek kolem roku 1750 a pro blízkou, nově založenou oboru, jej využíval k loveckým Kratochvílím. Po roce 1800 získává Medonosy podnikatel Jakub Veith, mecenáš V. Levého. Tento držitel nechává zámek zpustnout a ten byl později zcela přestavěn pro účelové využití. Pro absenci turistického značení je optimální přístup do obce po silnici z Chudolaz, nebo Bukovce.
Vesnička Medonosy leží v hlubokém údolí Liběchovky, vkrajujícím se mezi kopce Ralské pahorkatiny v CHKO Kokořínsko, na samém konci okresu Mělník a Středočeského kraje (dál už je okres Česká Lípa). Patří pod ně také vsi Chudolazy, Osinaličky, Osinalice, a hlavně Nové Osinalice, významné unikátně dochovaným souborem lidových staveb, chráněným coby vesnická památková rezervace.
Medonosy jsou obsluhovány hlavně dálkovými linkami projíždějícími údolím Liběchovky z Prahy na Českou Lípu, nebo Jablonné v Podještědí; ty staví ve vlastních Medonosech, Osinaličkách a Chudolazech, ostatní části obce jsou obslouženy velmi špatně a o víkendu je zapotřebí z nich dojít do údolí. Silnice I. třídy vedoucí přes Medonosy je tedy sice na jednu stranu nepříjemná, ale zároveň pro ně znamená aspoň trochu solidní dopravní obslužnost.
Takže nejzajímavější částí Medonos jsou Nové Osinalice - vesnička na konci slepé silničky s mnoha krásnými staveními stojícími podél stoupající ulice. Pěkné jsou však i vlastní Medonosy, kde nad silnicí stojí barokní Kostel Sv. Jakuba z r.1712.
Přes Nové Osinalice vede zelená turistická značka od Liběchova na Dubou; ta zde jde po hřebeni podél linie lehkého předválečného opevnění. Z Chudolaz na hřeben stoupá modrá pokračující dále na Vidim. Přes staré Osinalice zase vede žlutá od Vidimi na Nedvězí. Do Nových Osinalic je to ze zastávek v údolí nejblíž z Osinaliček; cesta na hřeben však vede i z vlastních Medonos (odkud je to zase nejblíž do starých Osinalic) - jedná se o pěšinku stoupající po boku srázu. Z vlastních Medonos se nechá stoupat i na druhou stranu - kam pokračuje zástavba; dostanete se tak na cestu Telefonku a dál můžete jít Písečným dolem do Chudolaz nebo po jiné cestě do Veselí.
Text je přejatý z Průvodce k průvodci I - http://ondra-pdvyv.wz.cz/PkP/PkP1.pdf.
Anotaci naleznete zde - https://www.turistika.cz/cestopisy/show/pruvodce-k-pruvodci-i-okoli-prahy.html.