Loading...
Turistické cíle • Památky a muzea • Kostel
Malá vesnice Melč, ležící v opavském okresu, se může – přes svých 650 obyvatel – pyšnit několika zajímavými historickými památkami. Žádná z nich sice nepamatuje první písemnou zmínku o této obci, tedy rok 1377, ale přesto určitě stojí za vidění. A tou, která je pro Melč, ležící v nadmořské výšce přibližně 470 metrů, skutečnou dominantou, je farní kostel, sv. Antonína Paduánského. Původně se přitom jednalo o neobarokní chrám, zasvěcený Všem Svatým.
Současná – a určitě zajímavá – neogotická stavba pochází z let 1889 až 1890, kdy ji nechal postavit majitel zdejšího zámku, hrabě Camillo Razumovský a jeho manželka Maria. Autory projektu byli stavitební inženýr August Bartela a opavský architekt Josef Maria Olbrich. Římsko-katolický kostel sv. Antonína Paduánského se nachází na mírném návrší ve východní části obce. Kostel sousedí se Zámeckým parkem a obklopuje jej areál místního hřbitova
Ke vzniku stavby se váže pověst, podle které byl hrabě Razumovský při plavbě po rozbouřeném moři ve velkém nebezpečí, a to u italského města Padova, kde je sv. Antonín Paduánský pohřben. V té chvíli slíbil, že bude-li zachráněn, postaví kostel, který bude připomínat palubu lodě. Sochu tohoto světce v těsné blízkosti neogotického kostela také nalezneme.
Kostel byl v roce 1988 prohlášen kulturní památkou a jeho základní kámen je dodnes zasazen ve východní stěně chrámu. Na stěně kostela si můžeme prohlédnout i malou Lurdskou jeskyni se soškou Panny Marie. Za pozornost ještě stojí například kříž před kostelem nebo ikonka s portrétem Černé Madony.
Na závěr připojím pár slov o světci, kterému je kostel zasvěcen. Sv. Antonín z Padovy se narodil v roce 1195 v Lisabonu do šlechtické rodiny a zemřel roku 1231 v Padově. Svatořečen byl již v roce 1232 a v roce 1946 byl prohlášen za učitele církve. Jeden z nejznámějších svatých světa byl mnichem, teologem a kazatelem. Po umučení několika františkánských mnichů muslimy odešel pracovat do Afriky, kde vzápětí onemocněl zimnicí a musel se vrátit do Evropy, kde se potvrdilo, že je velkým znalcem Bible a pozoruhodným kazatelem. Podle legendy mu v Rimini naslouchaly i ryby. V této souvislodti je třeba připomenout, že s postavou tohoto neúplatného světce je spjato velké množství pověstí a legend. I proto bývá zpodobňován jak drží na jedné ruce Jezulátko a ve druhé bílou lilii, coby symbol nevinnosti. Přesto byl – díky svým kázáním – nazýván „Kladivo na kacíře“ a také „Archa Písma svatého“.
Sv. Antonín Paduánský založil několik klášterů a dožíval ve skromném „bytě“ v koruně ořechu nedaleko Padovy, kde zemřel v pouhých 36 letech. Mezi jeho atributy patří kniha, chléb, Jezulátko, lilie, hostie a skříňka s poklady nebo kříž. Je patronem všeho možného, například manželství, žen a dětí, chudých, seniorů, za šťastný porod, za nalezení ztracených věcí , proti neplodnosti, proti horečce, proti lichvě a také cestujících, námořníků, pekařů, Horníků nebo pošťáků.