Loading...
Turistické cíle • Města, obce, vesnice • Město
Výhled na lidská sídla bývá - (už kvůli rozšíření zorného pole a ucelenosti pohledu) - nejhezčí z výšky a toto nepsané pravidlo platí i při návštěvě tohoto města. Jižní horizont Letovic tvoří výrazný vrch, "nadstavený" romantickou kulisou rozlehlého hradozámku. Tomuto bývalému šlechtickému sídlu, nacházejícímu se ještě v době před 10 lety ve stádiu naprosté devastace a krůčku od záhuby, se dostalo díky novému majiteli panu Vavříčkovi "zázraku znovuzrození." Po více jak osm let trvajících opravách je téměř celý objekt zpřístupněn veřejnosti a součástí prohlídky je i nádherná vyhlídka na město z výšin zámecké terasy. Městečko s asi 6 tisíci obyvateli má čarokrásnou polohu v údolí, kde se v doživotním svazku spojuje řeka Svitava s říčkou Křetínkou. Tento přírodní úval je ohraničen velmi malebnými vršky, patřící třem různým vrchovinám a až po tato místa zasahuje území tzv."Malé Hané." Není proto nic divného na tom, že bylo toto místo obýváno už od pradávna. Větší sídlo zde ale vzniklo až pod nově vzniklým hradem po začátku 13.století. Netrvalo to dlouho a vesnice byla vydrancována hordami asijských nájezdníků, rozhodlých zničit "lukem, šípem a ohněm" všechny dosud známé krásy střední a východní Evropy.
Jenom co se Horní a Dolní Letovice - (až do r. 1505 dvě zcela samostatné obce), vzpamatovaly z nájezdu Tatarů, dobyli hrad ozbrojenci kunštátského pána Heralda. Za válek husitských lehlo popelem celé městečko a neodolal ani hrad. Období jakés takés prosperity bylo dvakrát přerušeno v období 30.leté války. Švédským žoldnéřům se tehdy podařilo jednou dobýt samotný hrad a dvakrát vypálit městečko. Jejich druhá "návštěva" v roce 1648 byla pro Letovice katastrofální, neboť v Městečku zůstalo po následujících 20 let 66% domů pustých a neobývaných! V následujícím období se městečko pomalu vzpamatovávalo ze škod. Velké oživení přišlo až r.1754, kdy zde byla založena továrna na plátno, největší v celé zemi Moravské - z dnešního pohledu to samozřejmě byla jen taková veliká manufaktura. V roce 1849 se Letovice staly součástí nově zbudované železniční trati mezi Brnem a Českou Třebovou, což nastartovalo další průmyslový růst. Denně se určitě všichni setkáváme s nejznámějším letovickým výrobkem, jímž jsou různé záclony a síťoviny a které vyrábí závod Tylex. Dále letovické fabriky exsportují známé keramické produkty - kachle a šamotové výrobky -dále tu najdeme např. strojírny a jiné...
Nás budou ale samozřejmě nejvíce zajímat cíle turistické a tak se středem naší pozornosti určitě stane návštěva zpřístupněného opravovaného zámku. Za podrobnou prohlídku stojí i velká Zámecká zahrada, která se rozkládá na klesajících svazích pod feudálním sídlem a má rozlohu 27 ha. Byla upravena za Kálnokyů v novogotickém romantickém duchu a součástí parku je i pěkné umělé jezírko. Pokud se vydáme od zámku severním směrem do vlastního města, mineme po naší pravici kostel sv.Václava s bývalým klášterem Milosrdných bratří, který je v současné době využíván jako nemocnice pro naše dlouhodobě nemocné a staré spoluobčany. Klášter byl vystavěn r.1784 a zachovalou součástí areálu z tohoto slohového období je i barokní lékárna.
O něco dál - na návrší vpravo nad hlavní křižovatkou vidíme největší letovický kostel. Jako patrona města si zdejší obyvatelé zvolili sv.Prokopa a po něm také tato původně gotická, později ale mnohokrát přestavovaná sakrální stavba, nese své jméno. ( Vysoká věž, která se tyčí nad hřbitovem, nepatří žádné církevní stavbě, ale je to stará Vodárenská věž z roku1911. Mezi lákavý turistický cíl v okolí města ještě před nedávnem patřil originální keltský skanzen ISARNO, který se nacházel v bývalém lomu nedaleko od přehrady - bohužel je v současnosti nefunkční. Funkční ale je významné rekreační středisko v bezprostředním okolí města, které v letních měsících využívají všichni milovníci pohodového koupání - vodní nádrž Letovice, které ale všichni místní rodáci neřeknou jinak než "Křetínka". Tato přehrada s později dostavěnou vodní elektrárnou vznikla r.1976 a slouží kromě rekreačních účelů hlavně jako ochrana proti povodním a doplňování řeky Svitavy. Na své si tady ale přijdou i vyznavači "Petrova cechu."
Závěrem několik zajímavostí:
- víte, že "statut města" Letovice získaly až v roce 1936? Do té doby bývalo jen městysem.
- víte, že zde v období II.světové války došlo k výrazné partyzánské akci, útoku na hotel Lamplota,díky čemuž skončilo mnoho místních nejen v nacistickém vězení, ale i na popravišti??
- víte, že právě zde v Letovicích vznikl v průběhu 15. století překlad cestopisného bestseleru "Milion" od Marca Pola? Přeložen byl z jazyka latinského do staročeštiny. A zrovna tato forma starého jazyka zřejmě zažehla "nápad" v mozku Václava Hanky a jako inspirace mu posloužila při "psaní" jeho nejslavnějšího díla -falzifikátu RUKOPISU ZELENOHORSKÉHO.