Loading...
Turistické cíle • Památky a muzea • Hřbitov
Město Moravský Krumlov eviduje mezi svými památkami také židovský hřbitov. Dobu vzniku nelze stanovit přesně, ale založen musel být nejpozději v 16. století. Nejstarší existující náhrobek je datován rokem 1613. Hřbitov najdete nad zámkem, u kruhového objezdu ve směru od Ivančic. Naproti benzinové stanice je jeden vchod, druhý najdete směrem k zámku za zatáčkou.
Náhrobní kameny jsou provedeny z různých materiálů - náhrobky ze 17. – 18. století převážně z pískovce, slepence a výjimečně z vápence, mladší pak z kamenicky cennějších materiálů – černé a světlé leštěné žuly a mramoru.
Celkově se na ploše hřbitova o výměře 8189 m2 nalézá 406 náhrobků. Z tohoto počtu je 250 čitelných (110 mužských, 119 ženských a 10 dětských náhrobků). Typologicky patří do skupiny aškenázských náhrobků, jejich jednoduché členění, výzdoba a symbolika odpovídá ostatním jihomoravským hřbitovům. Zvláště cenné jsou dochované náhrobní kameny barokního typu ze 17. století.
Pozornost si zaslouží pomníky významných osobností: rabínů, jako byli např. Jakob Moše ben Jehuda Kann, Abraham Cvi Hirsch, Aron Mordechaj Schwab, dr. Adolf Hahn, Cantor Samuel Lagodzinsky a představitelů židovské obce. Z novějších náhrobků upoutá honosná hrobka židovských šlechticů Jakuba a Pavlíny Dormizerových, majitelů tulešického velkostatku. Pohřbívalo se zde až do zániku židovské obce, poslední pohřeb měl v prosinci roku 1937 Jindřich Glücksmann.
Osud Krumlovského židovského hřbitova bohužel následoval další hřbitovy v jiných městech. Po 2.světové válce postupně chátral, zarůstal a stal se terčem řádění vandalů, mnohé náhrobky byly povaleny a poničeny.
V současnosti usiluje Židovská obec v Brně a představitelé města Moravského Krumlova o opravu hřbitova, který by měl být především důstojným pietním místem pohřbených židovských spoluobčanů. Po nutných úpravách by mohl být zpřístupněn veřejnosti.
http://www.mkrumlov.cz/pamatky-mesta.html