Loading...
Turistické cíle • Památky a muzea • Muzeum
Pikartská věž je nejlépe dochovaná věž středověkého opevnění ve městě Úštěk. Stavitelem věže byl údajně v roce 1428 tehdejší majitel úštěckého panství, husitský hejtman Václav Carda z Petrovic.
Věž je čtverhranného půdorysu, je vystavěna výhradně z pískovcových kvádrů a její stěny dosahují síly téměř dvou metrů. Čtvrté, nejvyšší podlaží, na které navazuje valbová šindelová střecha, nebylo po požáru v roce 1859 již obnoveno do původní výše. Dodnes tam ale nalezneme původní prevét, tedy středověký suchý záchod, vysazený z vnější stěny věže.
Pikartská věž byla součástí městského hradebního okruhu a zároveň byla zařazena do vnějšího opevnění úštěckého městského hradu, jehož pozůstatky se dodnes nachází v prostoru jižně od kostela. Později byla věž využívána k bydlení, tak tomu bylo až do roku 1947.
A jak přišla ke svému názvu? Pikarti byly příslušníci náboženského hnutí, vzešlého ve francouzské Pikardii, které však bylo oficiální církví označeno za kacířské. Protože čeští katolíci považovali své husitské oponenty rovněž za kacíře, nazývali je posměšně jako "pikarti." A tak se i pro věž v Úštěku vžil časem název, který dodnes, byť zkresleně, upomíná na náboženské smýšlení svého stavitele.
http://www.mesto-ustek.com/vez.php
Ve věži je stálá expozice – muzeum čertů, včetně pekelných sklepů. Většina vystavených čertů pochází z dílny autora celého projektu, průvodce a hlavního pekelníka, řezbáře pana Jaroslava Stejného. Jedná se o ojedinělou podobnou expozici ve střední Evropě, která zaujme nejen děti, ale i dospělé.
V neobyklém muzeu jde z některých exponátů opravdu hrůza. Kdo by se nebál kotlů nebo čertovy koule, která odhalí nevěru. A nechybí ani pověstná váha pro hříšníky.
Otevřeno Úterý - Neděle
10:00 - 12:00
13:00 - 17:00
Prohlídky každou celou hodinu
Vstupné: Dospělí 60,- Kč Děti a Důchodci 40,- Kč |